12 yaşında gördü, 93 yaşında şiir yazdı

Sümerbank’ın açılışı için 1937 yılında Nazilli’yi ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk’ü karşılayan öğrencilerden biri olan Karacasulu Hasan Öncü, günbegün artan sevgisini 93 yaşında yazdığı şiirle bir kez daha ortaya koydu

30 Ağustos 2018 - 10:21 0
reklam
reklam

Sümerbank Fabrikası’ının açılışı için 1937 yılında Nazilli’yi ziyaret eden Atatürk’ü İstasyon Meydanında karşılayan ekibin içerisinde yer aldığında 12 yaşında olan Karacasulu Hasan Öncü, yaşamında her günü Atatürk’ü anarak yaşadı. 81 yıl önce gördüğü Atatürk’e 93 yaşında şiir yazdı.
ANISINI YAŞATTI
Demokrat Parti İlçe Başkanlığını yaptığı 25 yıllık süreçte yaptığı hizmetlerinde Atatürk’ün anısını yaşatan Öncü, son olarak Esençay Mahallesi Çamlıbel Mevkinden Dereköy Mahallesine çıkan yolun girişine yaptırdığı parkı ve oyun alanını Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafları ve sözleri ile donattı.
TARİHİN CANLI TANIĞI
Celal Bayar, İsmet Sezgin, Süleyman Demirel, Tansu Çiller gibi dönem siyasetinin önemli isimleriyle Karacasu’da bir araya gelen Öncü, ilçe siyaseti ve yaşamına yön vererek yakın siyasi tarihin yaşayan önemli isimleri arasında yer alıyor.
NAZİLLİ’YE GELİŞİ DÜN GİBİ

Atatürk’ün Nazilli’ye gelişini dün gibi anlatan Hasan Öncü, “Tren geldi. Ben üç sıralı karşılama grubunun birinci sırasının ilk talebesiydim. 12 yaşındaydım. Atatürk’ü o şekilde gördüm. Burada fotoğrafı da var. Güler yüzlü, daima sevecen bakışlı bir Atatürk hatırlıyorum o gün. Milletini, halkını, vatanını neden ve ne derece sevdiğini o gün anlamıştım” dedi.

Geçmişi öğrenmeleri için çevresindeki çocuklara Nutuk kitapları dağıtan Hasan Öncü, 93 yaşında Atatürk’e yazdığı şiiri ezberinden okuyarak ona olan sevgisini bir kere daha gösterdi.

Öncü’nün şiiri şu dizelerden oluştu:
“Orta ikinci sınıf talebesi çocuktum,
On iki yaşımda çok küçüktüm,
Karşılama grubuna seçilmiştim,
Atatürk’ü gördüğüm gün.

Bilseniz ne çok sevinmiş, coşmuştum,
Meydanlarda durmadan koşmuştum,
Kanadım yoktu ama semalarda uçmuştum,
Atatürk’ü gördüğüm gün.

Yaşa çok yaşa büyük Atam demiştim,
Ne bir damla su içmiş, ne bir lokma yemiştim,
Zaten kendimden geçmiştim,
Atatürk’ü gördüğüm gün.

Güneş ışığı parlıyordu gözlerinden,
Hiç neşe, sevgi eksilmiyordu yüzlerinden,
Çok şey öğrenmiştim sözlerinden,
Atatürk’ü gördüğüm gün.
Nazilli halkı doldurmuştu İstasyon meydanını,
Unutmak mümkün mü o muhteşem anımı,
Sevgisi işlemişti damarlarımda kanıma,
Atatürk’ü gördüğüm gün.

İçimden çok hayaller kurmuştum,
Yollarda yürürken sık sık durmuştum,
Var mıdır dünyada eşi diye sormuştum,
Atatürk’ü gördüğüm gün.”
(İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam