2. El araç alacaklar aman dikkat!

Türkiye otomobil piyasasında en hareketli bölgelerden biri olan Aydın’da neredeyse herkes bir araca sahip. Bölgenin coğrafi yapısı da araçların deyim yerindeyse ‘temiz’ olmasını sağlıyor. 2. el otomobil işiyle uğraşan işletme sahipleri bölge insanının araçlarının gezgin olmadığı ve yatırım amaçlı satın aldıklarının altını çiziyor.

reklam
17 Ekim 2016 0
reklam

123

Yağmur Aşık/ Aydın Haber Ajansı/ NAZİLLİ- İşletme sahiplerinden Serdar Bayraktar, Nazilli’de araç piyasasının her zaman iyi olduğunu belirterek ‘’Şu an Türkiye’de Aydın ve Nazilli en temiz 2. El araçların bulunduğu bölge. Bunun nedeni bölgenin coğrafi yapısı ve araç sahiplerinin araçlarına verdiği önem.  Burada insanlar ‘herkesin bir arabası olmalı’ mantığıyla araçlarını alıyor ve arabayı yatırım amaçlı kullanıyor. Bu nedenle arabalar çok gezgin değil’’ diye konuştu.

Piyasa olarak 15 Temmuz öncesi çok iyi bir hareketlilik olduğunu ifade eden Bayraktar, ‘’Sonrasında piyasa bıçak gibi kesildi.  Muhalefet darbe girişiminin üstünden 20 gün geçmeden fabrika ayarlarına geri dönmeseydi o hareketliliği yakalayamasak bile yaklaşırdık. Bu iş elbette siyaset değil ama insanlar şu an panik halinde ve kimseye güvenemiyor’’ diye sitem etti.

ARAÇ ALMAYI DÜŞÜNENLER AMAN DİKKAT!
‘’Nazilli’nin araba pazarı diğerlerine oranla her zaman iyidir. Çünkü dışarıdan çok müşterimiz var. Yaklaşık 70’e yakın modelimiz var ve %80’i dışarıdan gelen müşterilere hitap ediyor. Piyasa her ne olursa olsun herkes önüne bakmalı. Son 5-6  yıldır araç üzerinde  ‘pert kayıt’ olayı çıktı. Yani bakıyorsunuz arabada hasar yok, görüntüsü gayet iyi ama 10-15 bin liralık zarar görmüş. Bunun nedeni de ekspertiz raporlarının doğru yapılmaması. Eskiden ‘pert’e çıkan bir arabanın en az %60’ının iş göremez halde olması lazımdı, kaydın asıl amacı budur. Bir de son zamanlarda insanlar sele girmemiş araçlarına sigortadan para alabilmek için ‘sel kaydı’ çıkartıp araba bedelinde ödeme alıyorlar’’ diyen Bayraktar araba almayı düşünenleri uyardı.
123-2

2. EL ARABA ALMANIN TAM ZAMANI
Bayraktar, ‘’İnsanlar şu an rahatça 2.el araç alabilirler. Çünkü yıl sonuna geldiğimiz için sıfır araç satıcıları ödeme kolaylığı- indirim gibi fırsatlar sunuyor. 2.el satıcıları da bu nedenle fiyatları aşağı çekiyor.  Bu nedenle araba satın almak için en iyi zamandayız.  Araç satmayı düşünenler de yaz aylarının başında %7’lik bir artışla kar elde edebilir’’ diye belirtti.

NAZİLLİ ESNAFI DÜRÜST!
‘’Artık bölgeler arasında araç fiyatlarında gözle görülür bir fark yok. Çünkü satıcılar internet ortamında kolaylıkla araçlarına müşteri bulabiliyor. Aynı şekilde alıcılarda geniş bir pazar yelpazesi olduğu için istediği araca çok kolay ulaşıyor. Önemli olan internetten satışını yaptığınız bir aracın bilgisini insanlara doğru aktarmak. Örneğin İstanbul’dan bir müşteri aracınızı beğenip Nazilli’ye geliyor. Eğer araçla ilgili verdiğiniz bilgiler doğru değilse insanlar hem parasını hem de vaktini sizin için harcamış oluyor ve güven azalıyor. Eskiden biz İstanbul’a araç almaya giderdik artık onlar bize geliyor. Çünkü insanlar Aydın- Nazilli esnafının dürüst esnaf olduğunu anladı’’ diyen Bayraktar 2. El araç piyasasında Nazilli pazarının rövanşta olduğuna dikkat çekiyor.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam