70 yaşında kitap kurdu oldu

Karacasu ilçesi’nin Hacıhıdırlar Mahallesinde yaşayan Hüseyin Yavaş, 70 yaşında tanıştığı halk kütüphanesinin en yaşlı müdavimi oldu. Sağlık sorunları yaşamasına rağmen 3 yıldır hiç aksatmadan 15 günde bir kütüphaneye uğrayarak kitap alan Yavaş, en çok tarihi dönemleri anlatan kitaplara düşkün.

14 Ağustos 2018 - 13:10 0
reklam

Yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen 15 günde bir kütüphaneye giden ilkokul mezunu 73 yaşındaki emekli inşaat işçisi Hüseyin Yavaş, okumaktan aldığı büyük zevki paylaştı.
Okumanın yaşı olmadığını gösteren Yavaş, “Bulduğum her şeyi gözden geçiririm. Okumaktan ayrı bir tat ve zevk alıyorum. Özellikle tarihi olayları anlatan kitaplardan geçmiş dönemlerdeki olayları okumak ve bilgi sahibi olmak beni mutlu ediyor.” dedi.
İlkokulda okuma yazmayı öğrenmesinin ardından eline ne geçtiyse okuduğunu ifade eden Yavaş, gençlik dönemlerinde parasızlık nedeniyle kitap alamadığını anlattı.
70 yaşına gelene kadar halk kütüphanelerinin yalnızca öğrencilere hizmet verdiğini düşündüğünü kaydeden Yavaş, “Bir gün kahvehanede otururken kahvehaneciye dedim ki keşke bu kütüphaneler herkese açık olsa, oradan kitap alsam. Kahvehaneci de ‘amca zaten kütüphaneler herkese açık, sen de gidebilirsin’ demesinin ardından 3 senedir 15 günde bir kitap almak için kütüphaneye giderim. Sağ olsun, yakından ilgileniyorlar” diye konuştu.
Okuduğu kitaplar içinde en çok İnce Memed’i sevdiğini kaydeden Yavaş,
“Gençlerin hepsine okumalarını tavsiye ediyorum. Okumanın yaşı yok. Bu yaşta ben okuyorsam herkes okur. Okuldaki kitapla iş bitmiyor. Kitap insana tecrübe kazandırıyor, bilgi sahibi yapıyor” ifadelerini kullandı. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-