ABD Senatosunda bir hain konuştu !

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde yapılan oturumda “15 Temmuz Darbe Girişiminden Sonra Türkiye” konusu işlendi.

reklam
15 Eylül 2016 0
reklam

123

Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler Alt Komitesi’nde, oturuma Atlantik Konseyi’nden Aaron Stein, Amerikan İlerleme Merkezi’nden (CAP) Alan Makovsky, Gazetecileri Koruma Komitesi’nden (CPJ) Nina Ognianova ve Uluslararası Şiddet İçeren Aşırılıkları Çalışma Merkezi’nden Ahmet Sait Yayla katıldı.

Alt komitenin internet sitesinde oturumdan birkaç saat öncesine kadar programa Stein, Makovsky ve Ognianova’nın katılacağı bildirilmişti ama her nedense son dakikalarda Ahmet Sait Yayla’nın da eklendiği görüldü.

Ahmet Sait Yayla’nın oturumdaki sözleri, şoke etti. Sunumunda darbenin arkasında FETÖ elebaşı Gülen’in olmadığını iddia eden Yayla, Türk hükümetinin ve Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğunu ima etti.

Yayla’nın uzun yıllar emniyet amirliği yaptıktan sonra 2014 yılında mahkeme kararıyla Harran Üniversitesi’ne atandığı, 2015 yılının kasım ayında bir haftalık izin alarak ABD’ye gittiği ve sağlık sorunlarını gerekçe göstererek bir daha geri dönmediği biliniyor.

Öte yandan Yayla’nın ABD Kongresi’nin iki kanadından biri olan Temsilciler Meclisi’nin bir alt komitesindeki Türkiye ile ilgili oturuma, ismi olmamasına rağmen son dakika nasıl davet edildiği ise henüz netlik kazanmadı.

Alt komitenin başkanı California vekili Cumhuriyetçi Dana Rohrabacher’in de oturumun açılışında Türkiye’yi ve Türk hükümetini hedef alan sözleri dikkati çekti.

Darbe girişiminin arkasında FETÖ’nün olduğuna inanmadığını vurgulayan Rohrabacher, aynı zamanda FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi için Türkiye’nin daha fazla ve somut kanıtlar sunması gerektiğini söyledi.

(haber7)

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam