‘Açıkta satış’ ikiye böldü

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin ‘Açıkta satılan süt ve zeytinyağından uzak durun’ açıklamasına Aydın’dan farklı yorumlar geldi. Ticaret Borsası Başkanı Çondur açıklamayı desteklerken, Ziraat Odası Başkan Kendirlioğlu doğru bulmadığını söyledi.

29 Kasım 2018 - 12:56 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız / Manşet Aydın- EFELER- Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıkta bulunan süt ve zeytinyağı gibi ürünlerden uzak durulması gerektiği yönündeki açıklaması Aydın’da farklı yorumlara neden oldu. Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur ve Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, Bakan Pakdemirli’nin açıklamalarını farklı değerlendirdi. Çondur sağlık açısından ve çıkabilecek diğer sorunlarda muhatabına ulaşılması bakımından Pakdemirli’nin açıklamalarının yerinde olduğunu söyledi. Vatandaşların ambalajlı ürünleri tercih etmesi gerektiğini söyleyen Çondur, “Ambalajlı ürünlerin denetimi kontrolü markasız ambalajsız ürünle oranla daha kolay yapılıyor. Açıkta satılan ürünlerde muhatap alacağımız kimse yok. Bakan beyin söylediğini yıllardan beri savunuyoruz. Bu çiftçinin sattığı 3-5 kilo gerçek zeytinyağına ket vurmak değil. Zeytinyağına karıştırılan yağlar var. Bu karışık yağda en büyük sıkıntıyı üreticimiz yaşıyor. Haksız rekabet oluyor. Gerçek değerinin çok altında karışık yağlar satılıyor” dedi.

KÖYLÜ KİMSEYİ KANDIRMAZ
Çondur, ambalajlı ürüne geçilmesi halinde gıda denetiminde kontrolün sağlanacağını belirterek köylünün de ürettiklerini TARİŞ’e vermesi halinde avantajlı olacağını sözlerine ekledi. Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu ise Aydın’da pazarda süt, yoğurt, zeytin ve yağının satılmasının bir kültür haline geldiğini vurgularken, “Bakanımızın anlatmak istediği açıkta satılan her ürünün organik olmadığı ve buna dikkat edilmesi gerektiği. Köylünün organik sertifika alma gibi durumu yok. Alsa bile bir sürü prosedürü var. Bu gıdalar açıkta satıldığı için daha dikkatli olunmalı ve bilindik yerlerden alınmalı. Yoksa bu şekilde satışı yasaklamak ya da almayın demek bana çok mantıklı gelmedi. Aydın’da köylüler satış yaptığı kişiyi aldatmaz. Çünkü ertesi hafta tekrar o kişi pazara geliyor. Biz zaten onlara pazarcılık yapabilmesi için pazarcılık belgesi veriyoruz. Bu belgede hangi ürünleri sattığına dair belge alıyoruz. Ben Aydın özelinde buna katılmıyorum. Her meslekte olduğu gibi burada da kötü niyetli olanlar var. Ama önlemi bu değil” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam