‘Adnan Menderes’e semt pazarı istiyoruz’

Efeler’e bağlı Adnan Menderes Mahallesi sakinleri, alışveriş için komşu mahallelere gidiyor. Muhtar Sedat Uygun, ‘Mahalleden pazar yerlerine giden dolmuş hattı yok. Yaşlılarımız gitmekte zorlanıyor. Semt pazarı kurulması için bin 783 imza topladık’ dedi.

17 Mayıs 2018 - 09:55 0
reklam
reklam

Merve Danışman / Manşet Aydın-EFELER- Manşet Aydın Gazetesi’nin sıradaki durağı Efeler’e bağlı Adnan Menderes Mahallesi oldu. Muhtar Sedat Uygun 45 yıldır Adnan Menderes Mahallesi’nde oturuyor. Muhtar Uygun, gördüğü sorunları çözüme kavuşturmak amacıyla göreve geldiği 2014 yılından bu yana çalışıyor. Dört yılda mahalleye sağlık ocağı yapılmış, atıl vaziyetteki Mimar Sinan Camii hak ettiği görünüme kavuşmuş. Muhtar Uygun, “En büyük sorunumuz mahallemizde semt pazarının olmaması” dedi. Uygun, mahallede tadilatı tamamlanan Mimar Sinan Camii için de halı kampanyası başlattı. Yardımsever vatandaşların desteğiyle camiye halı alınacak.

Güzelhisar Mahallesi’nden 1992 yılında ayrılan Adnan Menderes Mahallesi, Sedat Uygun’un muhtar seçilmesiyle çok sayıda sorununu çözdü. Mahalledeki eksikleri tespit ederek, ilgili yerlere defalarca müracaat eden ve çalışmaları sonuna kadar takibe alan Uygun, yaptığı çalışmalarla Aydın’a örnek oldu. Uygun, mahalleye sağlık ocağı yapılması için Cumhurbaşkanlığı’na mektup gönderdi, ilgili kurumlarla defalarca yazıştı. Sonunda amacına ulaşan Uygun, mahalleye güzel bir sağlık ocağı ve iki doktor kazandırdı. Bu doktor sayısının yetersiz olduğunu söyleyen Muhtar Uygun, “Mahallenin nüfusu 20 bine ulaştı. Bu sebeple üçüncü bir doktor talep ediyoruz” dedi.

Mahalledeki bir eksik de doğal gazdı. 2014 yılında mahalle sakinlerinden binlerce imza toplayan Uygun, yine muhataplarına dilekçe yazarak doğal gazı mahalleye getirdi. Dışarıda olan elektrik hatları yer altına alındı, asfaltlama çalışmaları tamamlandı.

CAMİ İÇİN YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTILAR
Adnan Menderes Mahallesi’nin bir diğer talebi de Ege Bölgesi’nin en büyük camilerinden biri olan Mimar Sinan Cami’nin yenilenmesiydi. 240 metrekare alana sahip olan bu cami adeta atıl vaziyetteydi. Uygun, bunun için de iletişime geçti. Yapılan çalışmalarla cami hak ettiği görünüme sahip oldu.

Muhtar Uygun, camide halı ihtiyacının doğmasıyla mahalledeki dernekle iş birliği yaptı. Muhtar Sedat Uygun ve Adnan Menderes Cami ve Kültür Derneği Başkanı Recep Balı, “1 metrekare halı bedeli 125 TL’dir” kampanyası başlattı. Uygun, “Ramazan ayına girdik. Camimizin çalışmaları da çoğunlukla tamamlandı. Vatandaşların ibadetini yapabilmesi için halıya ihtiyacımız var. Bunun için yardım kampanyası başlattık. Herkese afiş dağıttık. Destekte bulunmak isteyenler bize ulaşıyor. İnşallah bu eksiğimizi de tamamlayacağız” diye konuştu.

MAHALLENİN EN BÜYÜK SORUNU SEMT PAZARI
Yaptığı çalışmalarla mahalle halkının sevgisini kazanan Uygun, en büyük eksiklerinin semt pazarı olduğunu ve bunun için de talepte bulunduklarını söyledi. Alışveriş yapmak isteyen vatandaşların, Yedi Eylül Mahallesi’nde kurulan cuma pazarına veya ilçe merkezindeki salı pazarına gitmek zorunda kaldıklarını ifade eden Uygun sözlerine şöyle devam etti: “Mahalleden pazar yerlerine giden dolmuş hattı da yok. Bu sebeple, mahalleli pazara yürümek zorunda kalıyor. Yaşlılarımız gitmekte zorlanıyor. Bunun için 2014 yılından beri mücadele veriyoruz. Semt pazarı kurulması amacıyla bin 783 imza topladık. Mahallemizin bu sorununun da çözülmesini istiyoruz.”

45 YILDIR MAHALLEDE İKAMET EDİYOR
Muhtar Sedat Uygun, 1973 yılından bu yana Adnan Menderes Mahallesi’nde ikamet ettiğini ve mahallesini çok sevdiğini belirtti. Aydın’da ismiyle özel denilebilecek mahallelerinden biri olduğunu ifade eden Uygun, şunları söyledi: “Rahmetli Adnan Menderes’in ismini taşıyan bir mahallede oturuyoruz. Mahallemizin adının hakkını vermesi ve güzel bir ortam oluşturulabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Elimizden geldiği kadar taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam