ADÜ’de hastaya özgü kanser tedavisi başladı

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde Moleküler Patoloji Yeni Nesil Dizilimleme (NGS) sistemleri ile hastalara ve hedefe özgü tedavi takip dönemi başladı.

18 Mayıs 2018 - 11:54 0
reklam

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde Moleküler Patoloji Yeni Nesil Dizilimleme (NGS) sistemleri düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Recai Tunca ve Prof. Dr. Halil Kırnak, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serpil Demirağ, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mücahit Kapçı, Patoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nil Çulhacı, öğretim üyeleri ve personeli katıldı.
Patoloji Laboratuarı ve cihazlar hakkında bilgi alan Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan, merkezin sadece bölgeye değil 6 ayrı dış merkez hastanesine hizmet sunacağını söyledi.
Hastane Başhekimi Doç. Dr. Mücahit Kapçı’da, onkoloji tedavisini güçlendirmek için kurdukları sistemi anlatarak asrın vebası onkolojinin tedavisinin hastanlerinde ayrıntılı olarak gerçekleştiğini bildirdi.
KİŞİYE ÖZGÜ TEDAVİ
Yeni sistem ile kişiye ve hedefe özgü tedavi takip başlatma ve takip aşamalarında gelişme sağlandığını ifade eden Moleküler Patoloji Birimi Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Halil Erdoğdu ise, “Rektör Hocamızın desteği ile bir buçuk yıl önce kurulan Moleküler Patoloji Merkezimizde kansere sebep olan belirli gen ve bölgelerde sadece 4-5 onkolojik ve moleküler patolojik yöntemlerle bakmaktaydı. Bugün ise meme kanserinde 93 mutasyona birden bakabildiğimiz Breast Cancer Panel, lösemili hastalarda 141 mutasyonu içeren myeloid neoplasms panel yanı sıra kolon gibi bir çok organ kanserleri ile ilgili mutasyonlar artık bakılabilmekte. Bu da bize kanser hastalarında kişiye özgü tedavi açısından avantaj sağlamakta” şeklinde konuştu.
Dr. Öğr. Üyesi Esin Oktay’da, bu sistem ile hangi mutasyona bağlı kanser oluştuğunun tespit edilmesi ile kişisel tedavi uygulanabildiğini, böylelikle daha az yan etki oluştuğunu, hastaların yaşam sürelerinin uzadığını aktardı. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort