Afette haberleşme onlardan sorulacak

Yaşanabilecek afet esnasında ilçedeki haberleşmeyi sağlamak amacıyla ‘Arama Kurtarma Afet Koordinasyon Merkezi’, Nazilli Sümer Park’ta düzenlenen törenle hizmete açıldı

13 Eylül 2018 - 16:13 0
reklam
reklam

Mustafa Çelik / Manşet Aydın-NAZİLLİ- Birinci derece deprem bölgesinde bulunan Nazilli’de Arama Kurtarma Afet Koordinasyon Merkezi açıldı. Nazilli Sümer Park’ta Belediye’nin katkılarıyla yapımı tamamlanan merkez, törenle faaliyete geçti. Açılışa, Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, Belediye Başkanı Haluk Alıcık, TRAC Genel Başkanı Aziz Şasa ve AFAD gönüllüleri katıldı.

AFET ESNASINDA HABERLEŞME OLMAZSA OLMAZ
Arama kurtarma konusunda çok büyük işler yapacak bir merkezi hizmete açtıklarını ifade eden Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, “Biz Aydın’da afete müdahale ile ilgili planlarımızı zaman zaman gözden geçiriyoruz. Tatbikatlarımızı yaptık. Bu tatbikat sırasında afet meydana geldi. Sonrasında da harekete geçtik. Kriz merkezimizi kurduk ve oturduğumuz yerden bütün kurtarma merkezlerimizi yola çıkardık. 1999 depreminden 3 gün sonra Sakarya’da görev yaptım. Yıkılan binlerce bina için kurtarmaya giden ekiplerin sayısının yetersizliğini gördük. Bu yüzden gönüllülere ihtiyacımız var. Öte yanda, haberleşme afet sırasında çok önemli. Atacağınız bir küçük adım insanların canını kurtarıyor. Devlet haberleşme eksikliğini gidermek için bir adım attık. Çabalarından dolayı gönüllü arkadaşlarımı kutluyorum.” diye konuştu.

“GÜNÜMÜZÜN EN ÖNEMLİ SORUNU”
Afet Koordinasyon Merkezi’nin açılışında büyük katkısı bulunan Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, “Günümüzün en önemli meselelerinden birisi afetler. Deprem kuşağının içerisindeyiz. Bizim de muhakkak bir önlem almamız lazım. Her an her şeyin yaşanabileceği bir coğrafyadayız. AFAD ve NAKUD’un kurulmasını çok istedim. Emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“MERKEZ DİĞER KURULUŞLARA ÖRNEK OLACAK”
Açılan merkeze destek veren gönüllüler sayesinde büyük bir imkana sahip olduklarını belirten TRAC Genel Başkanı Aziz Şasa, “Bunun kıymetini biliyoruz. En büyük umudumuz hizmet grubunun tüm birimleriyle çalışmalarını genişletebilmek ve diğer gruplara örnek olabilecek işler yapmak. Bize bu imkanları sağlayanlara teşekkür ederim.” dedi.
ENGELLİLERE UYGUN
Yaşanabilecek olası bir afette ilçedeki arama kurtarma ekipleriyle haberleşme Arama Kurtarma Afet Koordinasyon Merkezi’nden yönetilecek. Engelli vatandaşların kullanımına uygun olarak tasarlanan Koordinasyon Merkezi’nde, deprem öncesinde alınması gereken önlemlere uygulamalı olarak gösterilecek.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam