Akşener’den Sonra Kilit İsim “O”

MHP’nin 6. Olağanüstü Tüzük Kurultayına Meral Akşener damga vurdu. Şimdi gözler 10 Temmuz’da yapılacak büyük kurultaya çevrildi. Akşener’in yanı sıra muhalif kanadın bir diğer ismi ise Koray Aydın. MHP kulislerinde Aydın, 10 Temmuz’daki kurultayın ‘anahtar ismi’ olacak gibi görünüyor.

reklam
20 Haziran 2016 0
reklam

Tartışmalar, kavgalar ve mahkemelere ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve ekibinin tüm uğraşlarına rağmen tüzük kurultayı yapıldı. MHP’li muhalifler engelleri birer birer aşarak istediğini yaptırabilme gücünü gösterdi. Genel merkezin ne “kanunsuz” iddiası, “ne korsan kongre”nitelemesi, ne de “oyunu boz” sloganı muhalifleri yıldırmadı.

KURULTAYDA AKŞENER RÜZGARI

Kurultay sürecinin öne çıkan ismi Meral Akşener oldu. “Oluşturduğu rüzgar”, yaptığı iddialı açıklamalar, partililerin yoğun ilgisi onu diğer adaylardan bir adım öne çıkarıyor.

Divan başkanlığı için iki liste yarıştı ancak kendi adayının seçilmesi, Akşener’in muhalif adaylar arasında en güçlü aday olduğunun göstergesi kabul ediliyor. Rüzgarı arkasında hisseden Akşener, bu durumu rakiplerine de yansıttı.

Tüzük kurultayı için delegelerden toplanan imzalar sırasında, Akşener’in ayrı bir yol izlemesi bunun ilk işaretiydi. Akşener, 15 Mayıs’ta yapılamayan kurultay gününde alanı terketmeyince,  diğer adayları “sattı” suçlamalarına maruz kaldı.

Yine Akşener geçtiğimiz günlerde rakiplerinin iftar davetini geri çevirdi. Sinan Oğan ve Koray Aydın, kongrede yapılan tüzük değişikliklerinden sadece 1 tanesinden haberleri olduğunu açıkladı.

Şimdi gözler 10 Temmuz’da Akşener ve ekibinin tek başına hareket edeceği görünen kongrede, diğer muhaliflerin ve Bahçeli’nin göstereceği tavra çevrildi.

1461828355536

KİM KİMİN LEHİNE YARIŞTAN ÇEKİLECEK?

MHP kulislerinde “Akşener harici en fazla oy alan aday üzerinde birleşeceği” yorumları yapıldı. Ancak aksi yönde düşününler de yok değil. Sinan Oğan ve Ümit Özdağ’ın Akşener cephesine katılacağı yönünde söylemler de var.

Şüphesiz Akşener’den sonra en öne çıkan isim Koray Aydın. Ancak Koray Aydın’ın genel başkanlık yolu kolay değil.

KORAY AYDIN 2012’DE NE YAPMIŞTI?

Bahçeli’ye rakip olduğu 2012 kongresinde kendisini destekleyen 8 il başkanını yarı yolda bırakmakla suçlanan Koray Aydın, Bahçeli ile anlaşarak, yeniden milletvekili seçilmiş, partide önemli koltuklar edinmekle eleştirilmişti. Nitekim 8 eski il başkanı geçtiğimiz ay düzenledikleri basın toplantısında, Aydın’ı “bozguncu” ve “Genel Merkeze hizmet eden” biri olarak tanıttı. Aydın, partide, Akşener’e göre daha eski, yıpranmış ve denenmiş bir isim.

koray_aydn_meral_akAaner

NEFESLER KESİLECEK

Bütün bu istatistiklere bakıldığında noter tasdikli 662 delegenin imzası, 1198 delegenin katılacağı 10 Temmuz seçimli kurultayı kıran kırana bir mücadeleye sahne olacak.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam