Anadolu Rock

Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) sahibi olduğu köpük fabrikası dün yanan Köksal Sarı, gözyaşlarını tutamayarak çalışanlarına açıklamada bulundu. Sar “Hiçbir maddi problemim yok. Hiçbir şekilde geri duracak bir durumum yok. Benim çocuklarım 250 kişi. Yine aynısını yapacağız, aynı devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

reklam

24 Temmuz 2018 - 17:03 0

Anadolu Rock

Anadolu rock müziği Türk rock müziği ile rock müziğinin birleştirilmesi ile ortaya çıkan bir müzik türüdür. Rock müzik yurt dışında doğmuş ve gelişmiştir. Ülkemizdeki ilk ortaya çıkışı ise 60’lı ve 70’li yıllardadır. Anadolu halkı tarafından sahiplenen türküleri ve ezgileri kendine özgü bir biçimde yorumlayan Anadolu rock müziğinin temsilcileri kısa bir süre zarfında gençlik kesimleri içerisinde yaygın olarak dinlenmeye başlanmıştır.

Anadolu Rock Tarzında Söylenen Bazı Türküler

Anadolu rock tarzında söylenen türküler yeni kuşaklara halk türkülerimizi sevdirmiştir. Geleneksel söyleyiş biçiminden farklı olarak yorumlanan bu türküler gençlik kesimleri içerinde tutmuştur ve bu türküler bu sayede yeni kuşaklar tarafından öğrenilmiştir. Anadolu rock tarzında müzik yapan sanatçıların genç kesimlere seslendirerek sevdirdiği ve öğrettiği türkülerin başında şunlar gelmektedir;

  • Cemalım
  • Deniz Üstü Köpürür
  • Kiziroğlu
  • Eşşeği Saldım Çayıra
  • Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri

İlk akla gelen türkülerdir. Bu önemli halk türküleri Anadolu rock şarkıcıları ile birlikte bilinir hale gelmiştir.

Anadolu Rock Müziğinin En Çok Dinlenen Şarkıcıları

Türkiye’de Anadolu rock tarzı denilince ilk akla gelen şarkıcıların ve grupların başında Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço, Özdemir Erdoğan, Moğollar ve Üç Hürel gelmektedir. Bu isimler aynı zamanda Anadolu rock müziğinin kurucuları da sayılmaktadırlar. Günümüzde de dinlenen bu isimler türküleri gençlere sevdirmeyi başarmışlardır. Kıraç, Murat Kekilli ve Murat Göğebakan ise son dönemlerde sevilen Anadolu rock şarkıcılarıdır.

TÜM MÜZİK TÜRLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Günümüz itibariyle Anadolu Rock olarak tanımlanan bu müzik alanıyla ilgilenenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Artık dünya çapında diyebileceğimiz pek çok sanatçı ülkemizde bu alanda şarkılar söylemektedir. Böylece gün geçtikçe Anadolu Rock hem hedef kitlesini genişletmektedir hem de çok daha etkili olmaktadır.

 

Kaynak : https://www.mp3dinleindir.com/

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam

reklam