ANKARA’YA GİTSEYDİLER FACİA YAŞANACAKTI

15 Temmuz darbe kalkışmasına destek vermek için Aydın’ın Söke ilçesinden yola çıkan ancak Denizli’deki Çardak Havaalanına ulaşamadan yolları kapatan belediye araçları ve vatandaşların müdahalesiyle durdurulan 249 komando ve beraberindeki 20 subay’ın 132 kilometrelik ‘SIR’ yolculuğu esrarını koruyor.

reklam
16 Eylül 2016 0
reklam

Erdal SAVAŞ/Aydın Haber Ajansı-ÖZEL HABER-Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) içine yuvalanan Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) mensup askerlerin kalkıştığı darbe girişimine destek vermek için Aydın’ın Söke ilçesindeki 11’inci Komando Tugayından yola çıkıp Denizli Çardak Havaalanına ulaşamadan durdurulan 14’ü rütbeli toplam 249 komandonun gerçekleştirdiği 132 kilometrelik yolculuk, sorgulanması gereken önemli bir gerçeği gözler önüne serdi.

15 Temmuz darbe gecesi, başlarında 11. Piyade Tugay Komutanı Kurmay Kıdemli Albay Erol Akman bulunduğu halde 14’ü rütbeli toplam 249 asker, neredeyse Aydın’ın yüzölçümüne eşit bir mesafe olan 132 kilometrelik Söke-Buharkent karayolunu hiçbir engelle karşılaşmadan geçerek Denizli üzerinden Çardak Havaalanı yakınlarına ulaşmıştı.

11

9 İLÇEYİ KOLLARINI SALLAYARAK GEÇTİLER

5 Temmuz Cuma gecesi saat 22: 00 sularında İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün askerler tarafından geçişe kapatılmasıyla başlayan darbe sürecinin anlaşılmasından yaklaşık 1 saat sonra Başbakan Binali Yıldırım NTV televizyonuna bağlanarak bunun bir kalkışma girişimi olduğunu açıkladı.

Saatler 00: 25’i gösterdiğinde bu kez Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN canlı yayınına bağlanarak vatandaşları meydanlara davet etti.

O ana kadar olanları anlamakta güçlük çekenler bu çağrı üzerine Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu darbecilere karşı koymak için kendilerini dışarı attı.

Ankara ve İstanbul’da yaşananları ekranları başlarında izleyenler, yaşanan katliam karşısında nefeslerini tutmuş gelişmeleri takip ederken, aldıkları emri yerine getirip darbeye destek vermek için Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan 11’inci Komando Tugayı nizamiyesinden çıkarak Denizli istikametine doğru yola koyulan 14’ü rütbeli 249 tam teçhizatlı komando, sırasıyla Söke, Germencik, İncirliova, Efeler, Köşk, Sultanhisar, Nazilli, Kuyucak ve Buharkent olmak üzere 9 ilçeyi kollarını sallayarak geçip Denizli üzerinden Çardak Havaalanına ulaştı.

Toplam 132 kilometre süren bu yolculuk esnasında, Aydın’ı baştanbaşa kat eden darbeci komutanların emrindeki 249 komandonun, hiçbir ilçede fark edilip durdurulmaması, sorgulanması gereken önemli bir gerçeği gözler önüne serdi.

1-kopya

 

Kamuoyunda, Ankara’ya ulaşmaları halinde darbenin seyrini değiştireceği yönünde yorumlar yapılan komando birliğinin, Söke’den başlayıp Buharkent’e uzanan güzergahı rahatlıkla geçmesi, adı geçen ilçelerde ciddi istihbarat zafiyetini ortaya çıkardı.

Gerek Söke, gerekse diğer ilçeleri Denizli’ye bağlayan karayolunun yerleşim yerlerinin yakınından geçmesi, darbeye destek vermek için Ankara’ya giden 250’nin üstünde tam teçhizatlı komandonun ‘nasıl fark edilmediler’ sorusunu akıllara getirdi.

Özellikle 11’inci Komando Tugayının bulunduğu Söke’de böylesi bir hareketliliğin haber alınamamış olması, adli makamlarca sorgulanması gereken bir konu olarak öne çıktı.

35227

AYDIN VALİSİ NE DEMİŞTİ?

15 Temmuz darbe gecesi yaptığı açıklamada, bölge ve alay komutanları ile polisin organize şekilde çalıştığını söyleyen Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, ilk etapta darbecilere destek vermek için Ankara’ya gidenlerin sayısını 1’i rütbeli 20 asker şeklinde dile getirmişti.

Ancak kısa bir süre sonra, kendisine aktarılan rakamdan çok daha fazla bir mevcudun Söke’deki komando tugayından ayrıldığını öğrenen Vali Koçak, “Bize ulaşan ilk bilgiler, Söke’den 1 rütbeli ile 20 askerin yola çıktığı şeklindeydi. Ancak bu sayının fazla olduğu ortaya çıktı. Aralarında Söke 11. Piyade Tugay Komutanı Kurmay Kıdemli Albay Erol Akman’ın da bulunduğu, 14’ü rütbeli olmak üzere toplam 249 asker, Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla gözaltına alınmıştır” diyerek,  darbe gecesi Aydın’da yaşanan istihbarat zafiyetini itiraf etmiş oldu.

 

 

 

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam