‘As ileğin azını, al incirin hasını’

İncirin olgunlaşmasını sağlayan ileğin koruma altına alınmasının ardından çalışmalar başlatan Aydın İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü, ‘As ileğin azını, al incirin hasını’ sloganıyla bir bildiri yayınladı. Bildiriyle, çiftçiler ilek konusunda uyarıldı.

30 Mayıs 2018 - 18:04 0
reklam

Merve Danışman/Manşet Aydın-Efeler Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, incirinde kaliteli üretimin ilk aşaması olan ilekleme için uyarılarda bulundu. Üreticilerin fazla ilek kullanımından kaçınmasını isteyen müdürlük yetkilileri, sağlıklı ve kaliteli ilek kullanılmasına dikkat çekti.

Türkiye’de incir üretiminin yüzde 85’ini karşılayan Aydınlı üreticiler yeni sezon için çalışmalara başladı. Tarım İl Müdürlüğü, 2017 sezonunda 366 bin 928 dekar alanda 6 milyon 205 bin 946 incir ağacıyla toplam 185 bin 412 ton incir üreten Aydınlı çiftçileri, incirin döllenmesini sağlayan ilekleme konusunda uyardı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ‘As ileğin azını, al incirin hasını’ sloganıyla yapılan bildiride, incir alanlarının yüzde 73’ünü sınırlarında bulunduran Aydın’ın, ülke üretiminin yüzde 85’ini, dünyadaki toplam üretimin ise yüzde 62’sini tek başına karşılamakta olduğu bildirildi.

CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

İncirin kalitesinin korunması için Valilik tarafından yayınlanan tebligatı da üreticiler için paylaşan müdürlük yetkilileri, “Tebligata uymayanlar cezai yaptırıma tabi tutulacak, ihlal edilen her bir fiil için ayrı ayrı olmak üzere 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. maddesinin 1. fıkrası hükmüne uygun olarak idari para cezası uygulanacaktır” dedi.

Açıklamada son olarak “İlimiz incir alanlarında ileklemeler ovada yer yer başladı, yüksek kesimlerde ise haziranın başında başlayacaktır. İncir üretiminde kalite ve verimin arttırılmasını sağlamak için ilekleme zamanına dikkat edilmeli, fazla ilek kullanımından kaçınılmalı, sağlıklı ve kaliteli ilek kullanılmasına dikkat edilmelidir” ifadeleri yer aldı.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort