Asgari ücret düşüyor mu?

Eylül ayı ile beraber vergi diliminde meydana gelecek değişimin asgari ücrette 70 TL düşüş gerçekleştireceği konusu yeniden gündeme geldi. Peki, gerçek ne?

reklam
17 Eylül 2016 0
reklam

123

Uzmanlara göre İşçilerin içi rahat olsun, asgari ücret bu yıl 1.300 lira olarak uygulanmaya devam edecek. Vergi diliminin artacağı ve asgari ücretin de bir üst dilime geçeceği teknik olarak doğru. Gelir vergisinin ilk dilimi, yüzde 15’lik bölüm. 2016 için bu rakam 12 bin 600 lira. Bu aşıldığında vergi oranı yüzde 20 olacak. Her yıl asgari ücret için yüzde 15 vergi uygulanıyor ve Asgari Geçim İndirimi (AGİ) bundan düşülüyordu.

Bu yıl ilk kez 1.300 liraya çıktıktan sonra asgari ücret bir üst vergi dilimine rastlıyor. Bu da asgari ücret üzerinden 69 lira 76 kuruşluk bir düşüş anlamına geliyor. Bu konuyu hem Maliye Bakanı Naci Ağbal ve o dönemin Çalışma Bakanı Süleyman Soylu detayları uzmanlara anlattı. İki bakan da bir çözüm bulacaklarını söylemişlerdi. Sorunun çözülmesi için uzmanlar üç formül üzerinde çalışıyor.

Birincisi, asgari ücretin vergi dilimi sisteminden istisna tutulması olabilir. Ancak buna Maliye sıcak bakmıyor.

İkinci yöntem ise yüzde 15 için belirlenen 12 bin 600 liralık matrahın yükseltilmesi olacak. Bu yöntemle asgari ücretin yüzde 20’lik dilime geçmesi önlenerek, kesintinin iptal edilmesi amaçlanıyor.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam