“ATAY’A GEREKLİ TEPKİ VERİLDİ”

CHP’li aday ‘basın taraf olmalı’ demişti

09 Ocak 2019 - 22:08 0
reklam

Mustafa Çelik/Manşet Aydın-EFELER CHP Efeler Belediye Başkan Adayı Mehmet Fatih Atay’ın “basının taraf olması gerektiğini” savunan sözlerine gazetecilerden tepki yağdı. ABGC Başkanı Cem Ulucan “Gazetecilerin taraf olmak veya birini desteklemek gibi bir görevi yok” derken NGC Başkanı Ümit Özmen de “Gazetecilerin ‘Özgür ve Tarafsız’ olduğunu hatırlatmak istiyorum” ifadelerini kullandı. Atay’ın sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirten AGC Başkanı Semra Şener ise “O sırada Atay’a gazetecilerin bir belediye başkan adayının yanında duramayacağını söyledik” dedi.
Aydın Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde “Sorunlarınızın halledilmesi için siz benden yana olmak durumundasınız” diyerek, basının “taraf olması gerektiğini” savunan CHP Efeler Belediye Başkan Adayı Mehmet Fatih Atay’a gazetecilerden sert tepkiler geldi.
Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Ulucan “Gazetecilerin taraf olmak veya birini desteklemek gibi bir görevi yok. Gazetecilerin görevi kamu adına denetim yapmak ve tarafsız olmaktır. Bir gazetecinin bir belediye başkan adayını destekliyorum şeklinde konuşması yanlıştır. Atay’dan önce belediye başkanı ya da adayı yok muydu? Bu ülkede binlerce yönetici gelip geçmiştir, ancak gazeteciler her zaman vardır” dedi.
“ŞARLATANLARI GAZETECİ SAYMAYARAK DESTEK OLABİLİR”
Sorunların ilçe belediye başkanının çözemeyeceği boyutta olduğunu belirten Ulucan, “Sıkıntılar yerelde çözülecek sıkıntılar değil. Bir belediye başkanının çözeceği sorun değil. Atay, eğer sorunları çözmek istiyorsa ‘Basın İlan Kurumu’na akredite olmamış gazetelere ilan vermeyerek yanımızda olduğunu gösterebilir. Diğer yandan sosyal medyada şarlatanlık yapanları gazeteci saymayarak destek olabilir” ifadelerini kullandı.
YANLIŞ BİR ÜSLUPLA SÖYLENMİŞ
Mehmet Fatih Atay’ın sözlerini şaşkınlıkla karşıladığını belirten Nazilli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ümit Özmen de “Daha önce milletin vekilliğini yapmış şimdi de belediye başkan adayı olan birine yakıştıramayacağım bu sözlerin yanlış bir üslupla söylenmiş olduğu varsayımında bulanarak gazetecilerin ‘Özgür ve Tarafsız’ olduğunu hatırlatmak istiyorum” dedi.
SİYASİ MENFAATLER UĞRUNA
Özmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sıkça dile getirdiği ‘Manşetini, kalemini, gazete sayfalarını, terör örgütünün emrine verenlerle, silah alıp dağa çıkan arasında bana göre fark yoktur’ sözlerini hatırlatarak, “Manşetini, kalemini, gazete sayfalarını siyasi menfaatler uğruna, şehrin kaderini etkileyecek veya mesleğin onurunu zedeleyeceklere verenlerle, tetikçiler arasında bize göre fark yoktur” ifadelerini kullandı.
MAZLUMDAN, MİLLETTEN TARAFIZ
Özmen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler yerli ve milli olan, köylümüz, çiftçimiz, esnafımız, üreticimiz kazanmalı bilinciyle hareket eden, öncelikle şehrimizin ve milletimizin menfaatinin olduğu yerde duran, gerisi teferruattır diyenleriz. Bizler, şehrimiz ve devletimiz için taraf olanlardanız. Bu konuda taraf olduğumuz en önemli kişiler ise mazlumlardır. Bunun unutulmamasını rica eder, bu tarz açıklamaları dile getiren siyasilerimizin daha dikkatli olmasını temenni ederiz.”
ATAY’A GEREKLİ TEPKİ VERİLDİ
Atay’ın sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirten Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semra Şener ise “O sırada Atay’a basının taraflı olamayacağı yönünde gerekli tepki verildi. Gazetecilerin bir belediye başkan adayının yanında duramayacağını söyledik. Atay’ın isteği sorunları çözmek için destek istemekti” diye konuştu.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-