Atça karpuzu muradına erdi

Aydın’ın Sultanhisar ilçesine bağlı Atça Mahallesi, meşhur çileğinin yanında karpuzu ile markalaştı. Yılın 12 ayı üretim yapan çiftçinin yüzü, zor şartlarda tarladan sofraya ulaştırdıkları karpuzun ülkenin dört bir yanından talep görmesi nedeniyle gülüyor.

03 Temmuz 2018 - 11:58 0
reklam

Sultanhisarlı üretici ‘Atça Çileği’nin ardından ‘Atça Karpuzu’ ile markalaştı Yılda 45 bin ton üretimin yapıldığı Atça; İzmir, Denizli ve Muğla’nın ihtiyacını karşılamasının yanında turistlerin katkısı ile ülkenin her yanında tanınır hale geldi.

SULTANHİSAR HALİNDE KARPUZ BEREKETİ
Yazın gelmesi ile karpuz hareketliliği Sultanhisar halinde başladı. Atça Karpuzu’nun markalaşmasında büyük rol oynayanın ise hal girişinde yapılan sıkı denetim olduğu bildiriliyor. Hal görevlilerinin her aracı tek tek kontrol ederek kontrolünün sonrasında girişe izin verdiğini belirten çiftçiler, tüketicinin gönül rahatlığı ile Atça karpuzunu tercih etmesini istedi.
Karpuz üreticileri; “Karpuzları Atça Hali’ne Belediyenin sıkı denetimi sonrasında giriyor. Atça Karpuzu her zaman markadır. Tüketiciler bunu böyle bilsin ve gönül rahatlığı ile yesinler” dedi.

TÜCCARLAR MEMNUN
Ege, Marmara, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinden gelen tüccarlar ise Atça Hali’nin çalışma prensibini çok beğendiklerini ifade ederek, “Biz alımlarda öncelikli olarak Atça’yı tercih ediyoruz. Türkiye’nin en meşhur ve en iyi karpuzu burada yetiştiği için üç günde bir mal alıyoruz. Atça Karpuzu dediğimizde tüketici gözü kapalı alıyor. Memnun da kalıyor” dediler.

İYİ BİR SEZON BEKLENİYOR
Atça’da 3 bin dönüm civarında bir arazide karpuz üretimi yapıldığını ifade eden Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tarhan ise; “Hasadı 10 gün erken yapılan karpuzda yaklaşık 45 bin ton rekolte bekleniyor. 2 bini örtü altı olmak üzere 3 bin dönümde üretim yapılıyor. Başlangıç fiyatı ve verimi de çok iyi olduğu için güzel bir sezon bekliyoruz. Turizm bölgelerimize gelen Ankara ve İstanbullu turistler 15 yıl içinde yörelerinde de karpuzumuzu tanıtarak markalaştırdılar.” diye konuştu. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort