Aydın rengarenk oldu

Nazilli başta olmak üzere bir çok arazide kış için kurutulmaya başlanan biber, kabak, patlıcan Aydın’da görsel şölen oluşturuyor.

08 Temmuz 2018 - 18:46 0
reklam

Hava sıcaklığının 40 dereceyi aştığı Nazilli, Sultanhisar, Köşk ve Koçarlı ilçelerinde vatandaşların biber, kabak, patlıcan kurutma telaşı başladı. İplere dizilen kurutmalıklar yörede renkli görüntülerin oluşmasına neden oldu.

PATLICAN VADİSİ CANLANDI
Nazilli ilçesinde kurutmalık ürünler “patlıcan vadisi”ni doldurarak görsel şölen yarattı. İçleri tek tek oyularak iplere dizilen sebzeler üstü açık tellerde kurutulmaya bırakıldı. Bölge’de 41 dereceyi aşan sıcaklıklar ile hızla kuruyan ürünler vadiyi kırmızı, yeşil, sarı ve siyaha boyadı.
65 TON ÜRÜN İHRAÇ EDİYOR
İşleyerek kuruttuğu sebzeleri ihraç ettiklerini söyleyen Turgay Karaefe, aile mesleğini sürdürerek yılda 65 ton ürünü ihraç ettiklerini söyledi.
Haziran ayında kurutmalık sezonunu açtıklarını dile getiren Karaefe, “Havaların sıcak gittiği bu 3 aylık dönemde yaklaşık 3 bin ton ürünü işliyor ve kurutuyoruz. 65 tonunu ihraç ediyoruz. Mahalledeki tüm vatandaşların geçim kaynağı kurutmalık sebzeler.” dedi.
HOLLANDA’YA GÖNDERİLİYOR
Hollanda’da kendilerine ait bir depoya ürünlerini ihraç ettiklerini belirten Karaefe, “Hollanda’ya gönderilen ürünleri neredeyse tüm Avrupa ülkelerine gönderiyoruz. Sebzelerimizi daha çok o ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları tüketiyor.” bilgisini verdi.

AA

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort