Aydın Siyasetinde Flaş Gelişme!

Nisan ayında oylanacak referandum ile birlikte milletvekili sayısının değişmesi bekleniyor. 550’den 600’e çıkacak temsil sayısı bazı illerin milletvekili kontenjanını arttıracak.

01 Şubat 2017 - 19:09 0
reklam

Haber Merkezi/Aydın Haber Ajansı/AYDIN-Anayasa değişikliği beraberinde milletvekili sayısında artış getiriyor. Yeni düzenlemeye göre, 550 olan vekil sayısı 600’e çıkıyor. Buna göre, milletvekili sayısı 7 olan Aydın, Ankara’da 8 isimle temsil edilecek.

Aydın dışında milletvekili sayısında en fazla artış yaşanacak il İstanbul. Ancak değişikliğin illere nasıl yansıyacağına bakıldığında 50 yeni milletvekili sadece 32 ile dağıtılabiliyor.
50 milletvekilinin 9’u İstanbul’a düşerken 3 seçim çevresinden oluşan tabloda toplam 88 olan vekil sayısı 97’ye yükselecek.

ANKARA 3 BÖLGEYE AYRILACAK

Milletvekili sayısının 600’e çıkarılması Türkiye’nin 2. büyük seçim bölgesi olan Ankara’da önemli bir değişime yol açacak. Ankara’da 32 olan milletvekili sayısı 4 artışla 36’ya çıkacak. Milletvekili seçim kanununa göre 19 ile 35 arasında milletvekili çıkaran iller 2 seçim bölgesine, 36 ve üstünde milletvekili çıkaran iller 3 seçim çevresine bölünüyor. Milletvekili artışı nedeniyle Ankara’daki 2 seçim çevresi de böylece 3’e çıkacak.

BURSA 2 BÖLGE OLABİLİR

Bursa’nın 18 olan milletvekili sayısının da 2 artışla 20’ye çıkması bekleniyor. Bu durumda tek seçim çevresinden oluşan Bursa iki seçim çevresine bölünecek.

SEÇİM KANUNU DEĞİŞİRSE

Başkanlık içeren Anayasa değişikliği referandumda kabul edilirse son nüfus sayımına göre milletvekili dağılımı böyle olacak. Ancak mevcut 4 ayrı seçim kanununun tek çatı altında toplanması ve milletvekili seçimlerinde daraltılmış bölge uygulamasına gidilmesi durumunda tabloda değişiklikler olabilir.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam