Aydın’a jeotermal uyarı

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, jeotermal enerji santrallerindeki ağır metal içeren akışkanların Menderes Nehri’ne verilerek üretimin yapılamaz hale getirildiğini belirtti.

27 Kasım 2018 - 12:36 0
reklam
reklam

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, jeotermal enerji santrallerinde geri dönüştürülmesi gereken akışkanların Menderes Nehri’ne deşarj edildiğini söyledi. Ağır metal bor içeren bu jeotermal atık suyun reenjekte edilmeden nehre gitmesinin ve tarım arazilerinde sulamada kullanılmasının önlenmesi gerektiğini vurgulayan Kendirlioğlu, “Enerji elde etmek uğruna üretimin yapılamaz hale getirilmesi önlenmelidir. Sulama suyu kriterlerinde olumsuz etkisi olan bor minerali ve diğer ağır metaller tarımsal ürünlerde toksik etki oluşturuyor. Tıkanarak uzaklaşması mümkün olmadığından toprakların yapısının bozulmasına neden oluyor. Oysa 5686 Sayılı Jeotermal Yasasına göre; jeotermal sistemin korunması, kaynağın israf edilmemesi ve çevrenin korunması esastır” dedi.

REENJEKTE VE TAKİP EDİLMELİ
Jeotermal santral etrafında bulunan özellikle incir, zeytin mahsulünün zarar görmeye başladığını vurgulayan Kendirlioğlu, “Menderes Havzası topraklarında sağlıklı üretimin sürdürülebilirliği ve gelecek nesillerimize intikali bakımından; ağır metal içeren jeotermal akışkanların çevre, insan ve hayvan sağlığını tehdit etmeden reenjekte edilmesi ve takibinin yapılması gerekmektedir” dedi. Kendirlioğlu şöyle devam etti: “Jeotermal kaynakların varlığı ve bunların elektrik enerjisi, konut ısıtması, termal turizm ve örtü altı sebzeciliği ısıtmasında kullanılacak olması ile büyük avantaja sahip olacağımız düşünülmekteydi. Jeotermalin sera bölgesinde kullanılmasıyla masraflarının yüzde 30-40’larını oluşturan ısıtma giderlerinde de tasarruf sağlanacak, organik sebze üretiminin gerçekleşmesiyle de üreticimiz 2-3 kat daha fazla kazanç elde edecekti. Ancak görünen o ki bunlar yapılmıyor.” (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam