Aydın’da bin pamuk çiftçisi aranıyor

“Better Cotton” lisansı alacak pamuk çiftçileri, hem doğa dostu üretim yapacak, hem de çağı yakalayarak ürünlerine değer katacak.

03 Haziran 2018 - 14:07 0
reklam

Merve DANIŞMAN/Manşet Aydın-EFELER-Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Aydın’da ekonomik kalkınmayı artırmak ve tarım faaliyetlerinin çevre ile insan üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak üzere beraber çalışacağı 1000 pamuk çiftçisi arıyor. Programın sonunda “Better Cotton” lisansı alacak pamuk çiftçileri, hem doğa dostu üretim yapacak, hem de çağı yakalayarak ürünlerine değer katacak.
WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Better Cotton Initiative (BCI) ve İyi Pamuk Uygulamaları Derneği’nin (IPUD) 2013 yılından beri Türkiye çapında yürüttüğü “Better Cotton” lisanslı sürdürülebilir pamuk üretimi programına, Aydın ve çevresinde dahil oluyor. Halihazırda bölgede 500 çiftçi ile yürütülmekte olan çalışmaya 1000 pamuk çiftçisi daha kazandırma hedefiyle yola çıkan WWF-Türkiye, pamuk sezonu boyunca çiftçilerle birlikte bölgede ekonomik kalkınmayı artırmak ve tarım faaliyetlerinin çevre ile insan üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için çalışacak.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ DESTEK OLACAK
Yürütülecek çalışma kapsamında, mahsul koruma uygulamalarının zararlı etkisini en aza indiren, suyu verimli kullanarak su varlığını koruyan, toprağın sağlığını önemseyen, bölgedeki doğal yaşam alanlarını koruyan, üretilen pamuğun lif kalitesini gözeten uygulamalarla “Daha İyi Pamuk” üretimi gerçekleştirilecek. Program kapsamında çiftçinin az maliyetle daha iyi verim alabileceği yöntemleri de içeren doğa dostu uygulamaların eğitimleri verilecek. Ayrıca bu süreçte sahada çiftçilere destek olacak ziraat mühendisleri görevlendirilecek. Programın sonunda, eğitimlere katılıp üretim sürecindeki asgari gereklilikleri yerine getiren çiftçiler, BCI standartlarında “Better Cotton” lisansına sahip olarak, hem doğa dostu üretim yapacak, hem de çağı yakalayarak ürünlerine değer katacak.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort