Aydın’da ileklerin korunması için seferberlik

Aydın’da incirin olgunlaşmasını sağlayan ileğin koruma altına alınmasının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde çalışan teknik personele koruma tedbirlerine ilişkin eğitim verildi.

20 Mayıs 2018 - 13:23 0
reklam

Merve DANIŞMAN/Manşet Aydın-EFELER- Aydın’da erkek incir olan ilek koruma altına alınmış ve reçel yapımında kullanılması yasaklanmıştı. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevli teknik personellerine ileklerin korunması konusunda eğitim verdi. Eğitim kapsamında, Erbeyli İncir Araştırma Enstitü Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda incirde ilek ve ilekleme, incir alanlarında görülen önemli hastalık ve zararlıların tanınmaları ve mücadeleleri konularında enstitü teknik elemanlarınca eğitim gerçekleştirildi.

17 İLÇEDEN 34 TEKNİK ELEMANA EĞİTİM
Eğitimde, ilek arıcığının korunması, incirde verim ve kalitenin arttırılması için ileklerin olgunlaşmadan önce toplanarak amacı dışında ( reçel, marmelat vb.) kullanılması ve satılmasını önlemek amacı ile düzenlenen 2018/1 nolu ”Aydın İli Mülki Hudutları Dahilinde İncir Kalitesinin ve İlek Arıcığının Korunması ile İncir Yetiştiriciliğinin Sürekliliğinin Sağlanması ve Geliştirilmesine İlişkin Valilik Tebliği” hakkında gerekli açıklama ve bilgiler verildi.

Yapılan eğitim toplantısına, 17 ilçeden 34 teknik eleman katıldı. Toplantı sonunda enstitüye ait deneme bahçeleri gezilerek, yeni çalışmalar hakkında bilgi verildi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort