Aydın’da jeotermal eylemi

Efeler’e bağlı Kızılcaköy mahallesi yakınlarında açılacak jeotermal kuyulara karşı çıkan halk eylem düzenleyerek direniş başlattı.

17 Ağustos 2018 - 13:03 0
reklam
reklam

Efeler ilçesi Kızılcaköy Mahallesi sakinleri yaşadıkları yerde jeotermal kuyu açılmasını istemiyor. Toplantı düzenleyerek jeotermal kuyulara karşı eylem düzenleyen mahalleliye çevre kuruluşları da destek verdi.

Kızılcaköy çevresinde açılması planlanan jeotermal kuyularının çevreyi kirleteceği düşüncesiyle büyük tepki veren halk direniş başlattı.
Köylülerin bu hareketine Aydın Çevre ve Kültür Platformu Derneği (AYÇEP), Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü Dr. Metin Aydın, Efeler Belediyesi Meclis Üyesi ve Aydın Barosu çevre komisyonu üyesi İsmail Türkbay ile Avukat Akın Yakan destek verdi.

“JEOTERMAL KUYULAR KANSER YAPIYOR”
Toplantıda jeotermal kuyuların zararlarının anlatan Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü Dr. Metin Aydın, “Başta kanser olmak üzere hastalıkların yüzde 90’ı çevre kirliliğinden kaynaklanıyor. Jeotermal santraller kanser yapıyor. Yapmıyor diyen varsa hangi makamda olursa olsun, yalan söylüyor.” dedi.
Aydın’da ölüm oranı Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu belirten Aydın, “Çevre kirliliğinin bedelini en fazla çocuklar, kadınlar ve düşük gelirli vatandaşlarımız ödüyor. Çıkarılan yasa ile maalesef Aydın’da toprakların yüzde 80’i jeotermal santral kullanımına açılmış durumda. Böyle bir yasa dünyanın hiçbir yerinde yok.” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam