Aydın’da kuru incir rekoltesi 64.8 bin ton

Ege Bölgesi’nin 2008-2019 kuru incir rekoltesi tahmini açıklandı.

16 Ağustos 2018 - 18:45 0
reklam
reklam

Merve Danışman/Manşet Aydın-EFELER Buna göre Aydın’da kuru incir rekoltesinin yüzde 5 artarak 64 bin 812 ton olması bekleniyor.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) koordinatörlüğünde, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Tariş İncir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, Aydın Ticaret Borsası, Erbeyli İncir Araştırma İstasyonu Müdürlüğü ve Tarım Orman Bakanlığı İzmir ve Aydın İl Müdürlükleriyle oluşan rekolte tahmin heyetin tarafından “Kuru incir tahmini rekolte tahmin raporu” açıklandı.
AYDIN’DA ARTIŞ YÜZDE 5

Toplantıda, Ege Bölgesi’ndeki kuru incir rekoltesinin geçen sezona göre yüzde 2,25 artarak 80 bin ton olacağı belirtildi.
Aydın Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilerinin duyurduğu sonuçlara göre, Aydın’da ise kuru incir rekoltesinin yüzde 5 artarak 64 bin 812 ton olacağı bildirildi.

Rakamları değerlendiren İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Özhan Şen, rekolte tahmin çalışmalarının 6- 15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildiğini belirtti. Şen, Türkiye’nin geçen sezon 61 ton kuru incir ihracatıyla 265 milyon dolar döviz elde ettiğini anımsattı.

Hükümetin alacağı kararlarla Türk tarımının ivme kazanacağına inandıklarını dile getiren Şen, şöyle konuştu:

“Alınacak önlemler dışa bağımlılığımızı sona erdirecektir. Ekonomimizde alınacak tedbirlerle de kur sıkıntısının yaşanmayacağına inanıyoruz. ABD’nin son zamanlardaki tutumu kabul edilebilir değildir. Türkiye, bunun üstesinden gelecek kadar vatanına, milletine sağdık insanların yaşadığı büyük bir ülkedir. Geldiğimiz noktada tarım, ekonomik kalkınmada en önemli kaldıraç olacaktır. Çünkü Türkiye bir tarım ve hayvancılık ülkesidir. Birçok tarım ürününde kendimize yeter üretim kapasitemiz ve ihraç etme potansiyelimiz var. Bunlardan biri de Ege Bölgesi’nin eşsiz değerlerinden birisi olan incirdir.”

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam