Aydın’da madencilik konuşuldu

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda bir araya gelen maden sektörü temsilcileri sorunlarını anlattı, çözüm önerileri sunuldu

29 Kasım 2018 - 11:33 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız / Manşet Aydın-EFELER- Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği toplantısı, maden sektörünün temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in başkanlık ettiği toplantıda madencilikteki sorunlar dinlendi, yapılması gerekenler görüşüldü. Daha önce incir sektörü ile ilgili toplantı yaptıklarını hatırlatan Vali Köşger, “Şimdi de maden sektörünü konuşuyoruz. Burada amaçladığımız husus şudur. Biz Kamu, Üniversite, Sanayi bir tarafta herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bu sektörlerin bir araya gelerek, kendi potansiyellerini birleştirip bir sinerji ortaya çıkarmaları ülke açısından çok önemlidir” diye konuştu.

HEDEF 3 MİLYAR DOLAR
Aydın’ın şu anki ihracat rakamı 700 milyon dolar civarında olduğunu dile getiren Köşger, “Bu sene inşallah 750 milyon dolara ulaşacağız. Aydın’ın bunun çok çok üstünde bir kuvveti var. Hedef 3 milyar dolar diyoruz. Bunu yakalama noktasında bütün sektörlerin harekete geçmesi lazım. Bu anlamda madencilik sektörü de ilimizdeki temel ihracat sektörlerinden birisi. Şu ana kadar uzun süre hammadde olarak ihracat yapıldı. Şimdi yavaş yavaş yarı mamul madde olarak madenlerimiz ihracat ediliyor ama, buna akıl teri katılarak madenlerimizin ihracatını sağlamamız lazım” dedi. Toplantıya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tunay Çoban, Çevre Şehircilik İl Müdürü Mehmet Taha Al, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin ve sektör temsilcileri katıldı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam