Aydın’da panik anları

Aydın Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde gerçekleştirilen acil durum tatbikatı, gerçeği aratmadı.

31 Mayıs 2018 - 17:06 0
reklam

Merve Danışman/Manşet Aydın-Efeler Hastane personelinin katılımıyla yapılan tatbikatta, yaşanabilecek olağan dışı durumlar sonrasında kriz yönetme alışkanlığını pekiştirmek ve gerekli önlemleri almak amaçlandı.

Aydın Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde 2018 yılı Hastane Afet Ve Acil Durum Planlaması tatbikatı oluşturulan senaryo üzerine gerçekleştirildi. 60 personel 30 stajyer öğrenci, 3 ambulans, ameliyathane, yoğun bakım, TRSM ve acil servislerin katılımıyla gerçekleşen tatbikat, gerçeği aratmadı.

Tatbikatta senaryo gereği meydana gelen deprem sonrasında hastanenin farklı noktalarında, yangın, hasar ve cihazlarda arızalar oluştu. Hastane başhekimi Uzm. Dr. Refik Kunt tarafından Hastane Acil Eylem Planı çerçevesinde görevli personeller olay yönetim merkezine çağrıldı. Senaryo gereği yaşanan bu durum karşısında hastane içindeki hastalar kısmi olarak tahliye edildi. Dışarıdan hastaneye ambulans ve ayaktan olmak üzere birçok yaralı geldi. Bunun üzerine acil servis triaj alanı kurularak ayakta bakım alanı ve ilave bakım alanı oluşturularak acil sıkıntısız bir şekilde yönetildi. Hastalar tedavi edilirken bazı yakınları sinir krizi geçirdi. Hasta yakınlarına güvenlik güçleri müdahale etti.

“HAZIRLIKLI OLMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Tatbikatın ardından konuşma yapan hastane başhekimi Uzm. Dr. Refik Kunt, “Birinci derece deprem kuşağında yer alan Aydın’da hastane olarak meydana gelebilecek bir deprem durumunda hazırlıklı olmamız çok önemli. Bu gibi durumlarda güvenliğimiz için her zaman hazırlıklı olmak zorundayız. Hastane yönetimi olarak oldukça başarılı ve öğretici geçen aynı zamanda farkındalık yaratan bu uygulamaları farklı afet senaryoları ile de geliştirmeye devam edeceğiz. Tatbikata katılan personellerimize teşekkür ederiz” dedi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort