Aydın’da rekor yatırım

Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğü, Aydın’a son 15 yılda toplam 4,41 milyar TL yatırım yapıldığını açıkladı. Son yağan yağmurlar ile bölgedeki barajların dolduğunun müjdesini veren DSİ, olası kuraklık için de alternatif projeler geliştirdiklerini vurguladı.

13 Mart 2018 - 13:58 0
reklam

Kıymet Sarıyıldız / Manşet Aydın- EFELER- Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 21. Bölge Müdürlüğü Aydın basınıyla kahvaltıda bir araya geldi. Aydın ili ve ilçelerinin 2017 yılı değerlendirmesini yaptı.
Basın toplantısında konuşan DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, “Aydın ilinde 100 adet proje kapsamında yapılan yatırımlar için 2017 yılında toplam 133 milyon 500 bin TL ödenek harcandı. Son 15 yılda Aydın’da yapılan yatırım miktarı 4.41 milyar TL’ye ulaştı. Yıllık 72.6 milyon metreküp içme suyu sağlanarak Aydın şehir merkezi ile birlikte 30 yerleşim yerinin 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacı karşılanmıştır. 426 bin 200 dekar tarım arazisi sulamaya açıldı. Çiftçilerimize yıllık 469 milyon TL zirai gelir artışı sağlandı” dedi.
BARAJLARDA SU SIKINTISI YOK
Son 4 yılın en kurak yılı yaşandığı halde barajların son yağışlarla hızla dolmaya başladığını açıklayan Balta, “Kuraklık olursa diye 3 alternatif sağladık. Çiftçiye kuraklığı yaşatmayacak kadar su rezervimiz var. Bu yine de suyu hor kullanacağımız anlamına gelmiyor. Su ile ilgili tüm kişi ve kuruluşlarla toplantılar yapıp kime ne lazımsa o kadar su vereceğiz. Su konusunda kimse tedirgin olmasın“ diye konuştu.
Çiftçiler için çalışmalar yapıldığını söyleyen Balta, her çiftçiye kendine ait sayıcı olduğunu ve cep telefonu ve bilgisayarla bu sayaçları kontrol edebilecekleri projenin başladığını söyledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam