Aydın’da şok iddia!

Jeotermal tesisin yakınında bulunan zeytin ve incir bahçelerindeki yüzlerce ağacın kuruması ve yine suların deşarj edildiği iddia edilen Alangüllü Deresi’nden su içen hayvanların ölmesi, Aydın’da tedirginlik yarattı.

29 Mayıs 2018 - 12:01 0
reklam

Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü Metin Aydın, olayları jeotermale bağlarken tesisi bünyesinde barındıran Güriş Holding Genel Müdür Ali Karaduman, dereye su deşarj etmediklerini ve olayın kendilerinden kaynaklanmadığını ileri sürdü.

Germencik’in kırsal Alangüllü Mahallesi’ne 1986 yılında kurulan jeotermal tesisin yakınında bulunan zeytin ve incir bahçelerindeki yüzlerce ağacın kuruması ve buradaki dereden su içen 100’e yakın küçükbaşın da son 6 ay içinde telef olması üzerine köylüler ve çevreciler tedirgin oldu.

AĞAÇLARDA HASTALIK SÖZ KONUSU DEĞİLMİŞ
Mağdur çiftçilerden Yusuf Bakır, 700 zeytin ağacından 560’ı ile 3 yıl önce diktiği 80 incir ağacının kuruduğunu belirterek, “Zeytin ağaçlarından 160’ı son 3 ay içinde kurudu. Kuruyan bu zeytin ağaçlarından 120’sini 8 yıl önce dikmiştim ve hiç ürün alamadım. Bu ağaçlardan tek kuruş gelir elde edemedim. Kuruyan incir ağaçlarım da 3 yıl önce dikilmişti. Çocuklarımla bunca zamandır verdiğimiz tüm emekler boşa gitti. Ağaçların kurumasının nedeninin yakındaki jeotermal tesisten kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bakanlık incelemesinde ağaçlarda herhangi bir hastalık bulunmadığının belgesi de elimde.” diye konuştu.

GEÇİM KAYNAĞI KURUDU
Yıllık ortalama 15 ton incir elde ettiği bahçesindeki ağaçların kuruduğunu anlatan Süreyya Yıldırım da geçim kaynaklarının ellerinden gitmesi nedeniyle perişan olduklarını ifade etti.

KOYUNLARI TELEF OLDU
Alangüllü Mahallesi’nde besicilik yapan Gıyasettin Tamgüler, “6 ay önce 170 koyunla hayvancılığa başladım. Alagüllü Deresi’nden su içen koyunlarımdan 100’ü zaman içinde 1’er 2’şer telef oldu. Ölümlerin neden kaynaklandığını bulamıyorduk. Sonradan dereye boşaltılan jeotermal tesisin sularından kaynaklandığını öğrendik” dedi.

‘ÇARE BULUNMAZSA AYDIN’DAKİ CANLI HAYAT ÖLECEK’
Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü Metin Aydın, ağaçların kuruduğu incir bahçesinde konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:
“Şu anda bulunduğumuz incir tarlası içerisinde 2013- 2014 yıllarında ADÜ Ziraat Fakültesi, 2017 yılında Orman ve Su İşleri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve TÜBİTAK ortak bir çalışma yaptı. Son araştırmada, Jeotermal santralinin bırakmış olduğu akışkanlara bağlı olarak bor oranının derede normalden 67 kat, topraklarda ise 5 kat fazla olduğu saptandı. Bu bölgedeki incir ağaçlarının hepsi kuruyor. Bizler dernek olarak her ortamda bunları dile getirmeye çalışıyoruz; ama maalesef ne valilik nazarında ne de ilgili müdürlükler ne de hükumet nezdinde hiçbir yardım ve ilgi göremedik. Şu anda gelmiş olduğumuz noktada Aydın toplu bir şekilde ölümler yaşıyor. Nasıl birkaç gün önce Menderes Nehri’nde milyonlarca balık öldüyse şu anda da incir, zeytin, tüm bitki örtüsü ve ekolojik sistem ölüyor. Çare bulunmazsa Aydın’daki canlı hayat ölecek.”

‘AĞAÇLARIN KURUMASI MANTARDAN” İDDİASI
Jeotermal tesisi bünyesinde barındıran Güriş Holding Genel Müdürü Ali Karaduman ise Germencik’te ağaçlarda meydana gelen kurumanın, jeotermalden kaynaklanmadığını ileri sürerek, “Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı kontroller sonrasında ağaçlarda mantar hastalığı olduğu saptanmıştır. Bizim alanımızdaki zeytinler de aynı mantar hastalığı nedeniyle sarardı. Dereye ise asla bir damla su bırakmıyoruz. Konuyla ilgili bilgimiz var. Ağaçların kuruması jeotermal kaynaklı değildir” dedi. (DHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort