Aydın’da Turizm hazırlıkları başladı

Aydın Efeler ilçesi Ilıcabaşı Mahallesinde yaşayan ve yıllarca sepet örerek geçimini sağlayan Romanlar Çin mallarına ve teknolojiye yenik düşünce turizm için doğal şezlong üretiyor. Havalar ılıman geçince Romanlar da sezona erken başladı.

29 Mart 2018 - 11:49 0
reklam
reklam

Kargı, söğüt dalı ve hayıttan şezlong, sandalye ve koltuk örerek geçimlerini sağlayan Romanlar bu yıl havaların ılıman geçmesi nedeniyle sezona erken başladı. En büyük sıkıntılarının ucuza satılan Çin malları ve tanıtım eksikliği olduğunu belirten Romanlar, unutulmak üzere olan sanat dallarının yaşatılmasını istiyor.
Çocukluklarından beri, sepet örerek ekmeklerini kazanan mahalle sakinlerinden Ercan Yanar, “Eskiden sepet, sele ve benzeri ürünler örerek ekmeğimizi kazanırdık. Bizim ördüğümüz sepetlerin yerini şimdi plastik kovalar aldı. Hal böyle olunca bizler de ürün tarzında değişiklik yapıp turizm sektörüne yöneldik. Allah’a şükür işlerimiz iyi. Bu yıl turizm sezonunun erken açılması öngörüldüğü için biz de çalışmalarımıza erken başladık” dedi.
Yediden yetmişe herkesin plaj şemsiyesi ve doğal güneşlik ördüğü mahallede, tamamlanan ürünler ilk etapta Bodrum ve Antalya’ya gönderildi.
İstanbul, Balıkesir, Muğla ve Antalya ağırlıklı olmak üzere turizmcilerden gelen siparişleri yetiştirmeye çalıştıklarını belirten Yanar, “Bizim yaptığımız plaj şemsiyeleri kargı ve söğütten yapıldığı için doğal oluyor. Güneş ışını girmiyor ama hava sirkülasyonu sağladığı için yazın kavurucu sıcağında serin tutuyor. Ayrıca görsellik de çok güzel olduğu turizmciler bizim ürünlerimizi tercih ediyor. Turizm sektörüne yönelik ürünler ürettikten sonra işlerimiz biraz daha yoğunlaştı” diye konuştu. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam