Aydın’da üç köy kalkınacak

Kırsalda kalkınmayı hedefleyen, birlikte üretim modeli, projesine Aydın’dan iki köy daha dahil edilecek.

17 Nisan 2018 - 19:00 0
reklam
reklam

Merve Danışman/Manşet Aydın-Efeler Proje hakkında bilgi veren İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fuat Fikret Aktaş, “İlk etapta projenin uygulanması için Çine’ye bağlı Alabayır Mahallesi belirlenmişti. Efeler ilçesi Gödrenli ve Yenipazar ilçesi Hamzabali Mahalleleri için de projeyi talep etmekteyiz” dedi.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında “81 İlde 81 Köye Birlikte Üretim Modeli” projesi kapsamında toplantı yapıldı. Toplantıda, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Vali Köşger’e paydaş kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerine projenin mahiyeti, seçilen köyün mevcut durumu ve köyde yapılan çalışmalar konusunda sunum yaptı. Fuat Fikret Aktaş, “İlk etapta projenin uygulanması için Çine’ye bağlı Alabayır Mahallesi belirlenmişti. Fakat projeyi genişleterek iki köyü daha dahil ederek toplamda, 3 köyü proje kapsamına almayı hedefliyoruz. Efeler ilçesi Gödrenli ve Yenipazar ilçesi Hamzabali Mahalleleri için de projeyi talep etmekteyiz” dedi.

KIRSALDA KALKINMA SAĞLANACAK
Projenin, üretim ve pazarlama için köyün tüm altyapı eksikliklerinin ele alınarak, bunlara çözüm arandığı bir üretim modeli olacağı belirtildi. Aydın’da üç köyü kapsaması beklenen projenin amacı, bakanlık, üretici, Tarım Kredi Kooperatifleri ve yerel dinamiklerin birlikte hareketiyle; çiftçinin güvenli üretim ve yatırım yapmasının temini, işletme maliyetlerinin düşürülmesi, verimli, güvenilir ve kaliteli ürün sağlanması, üreticilerin gelir seviyesinin yükseltilmesi, diğer kurum ve kuruluşların desteğiyle kırsalda kalkınmanın sağlanması olarak açıklandı.

KURUM VE KURULUŞLAR ÇALIŞMA YAPACAK
Yürütülecek olan proje kapsamında kurum, kuruluş ve STK’lar, görevli oldukları konularla ilgili mahallede mevcut durum tespiti, ihtiyaç analizi yapacak. Yapılacak olan çalışmaların belirlenmesi ve bu çalışmaların bir iş takvimine bağlanması amacıyla paydaş kurum ve kuruluşlar çalışma gerçekleştirecek. Yapılan master plan tarzındaki çalışmalar neticesinde hazırlanan proje, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından takip ve koordine edilecek.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam