Aydın’da zeytin ağaçları rehabilite ediliyor

Geleneksel Zeytin Bahçelerinin Rehabilitasyonu projesi kapsamında üreticiler, bu yıl da dekar başına 100 lira destek alacak. Proje kapsamında geçtiğimiz sene, Aydın’da 21 bin 756 ağacın budaması yapılmıştı. Zeytinin verimini artırmak amacıyla verilen destekten, yine çok sayıda üreticinin faydalanması bekleniyor.

11 Nisan 2018 - 10:31 0
reklam
reklam

Merve Danışman / Manşet Aydın- EFELER-  Aydın İl Gıda, Tarım Hayvancılık Müdürlüğü, 2018 yılı zeytin desteklerini açıkladı. Bu kapsamda bakanlık tarafından geleneksel zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu için dekar başına 100 lira destek verileceği belirtildi. 2016 yılında başlayan ve her yıl verilen destek, Aydınlı zeytin üreticilerini sevindirdi. Zeytinin verimini artırmak amacıyla verilen destekten, bu yıl da çok sayıda üreticinin faydalanması bekleniyor.

EN AZ 8 AĞAÇ BULUNMASI GEREKİYOR
Destekten, dekarda en az 8 adet zeytin ağacı bulunan, verim ve kaliteden düşmüş ağaçlara gençleştirme budaması yapacak çiftçiler faydalanacak. Beş dekarın üzerinde arazisi olanlar, dekar başına 100 lira destekleme ödemesi alabilecek.

AYDIN’DA 21 BİN 756 AĞAÇ REHABİLİTE EDİLDİ
Zeytin üretiminin en çok yapıldığı illerden biri olan Aydın’da, destekten çok sayıda çiftçi yararlandı. 2016 yılında başlayan desteklemeye, geçtiğimiz yıl 11 ilçeden 68 başvuru yapıldı. Proje kapsamında 21 bin 756 ağacın budaması yapıldı. Karşılığında Aydınlı zeytincilere toplam 173 bin 55 TL destekleme ödemesi verildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam