Aydın’ın gözü Çin’de

Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısının her yıl katlanarak artması Aydınlı turizmcilerin gözünü Uzak Doğu’ya çevirmesine neden oldu. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kuşadası Yönetim Kurulu üyesi Fahrettin Çiçek, doğru tanıtım stratejilerinin uygulanması halinde Aydın’ın Çinli turist pastasından alacağı payın artacağını söyledi.

14 Haziran 2019 - 14:39 0
reklam

Oğuzhan Boysan/Manşet Aydın-KUŞADASI Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2018 yılını “Türkiye Turizm Yılı” ilan etmesi, Çin’den ülkemize gelen turist sayısında patlama yaşanmasına neden oldu. Türkiye’yi 2018 yılında ziyaret eden Çinli turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 59,38’lik artış göstererek 394 bin kişiyi geçti. Aynı yıl içinde Aydın’a gelen Çinliler’in sayısının 149 bin kişiye ulaşması bölgede faaliyet gösteren seyahat acentalarının gözünü Uzak Doğu pazarına çevirmesine neden oldu.

“İSTANBUL’U TERCİH EDİYORLAR”
Fahrettin Çiçek, Türkiye’yi ziyaret eden Çinli turistlerin gezi rotalarının başında İstanbul’un yer aldığını belirterek, “İstanbul’dan sonra sırasıyla Kapadokya, Pamukkale, Konya, İzmir ve Aydın’a gelmeyi tercih ediyorlar. Çinli turist kıyı turizmi yapmayı istemiyor. Yani denize girip güneşlenmeyi sevmediği için daha çok kültür turu yapmaya yöneliyor. Bu nedenle de İstanbul, Pamukkale ve Kapadokya seyahat listelerinde ilk sırada yer alıyor” dedi.

“HEDEF İKİ GÜN KONAKLAMA”
Aydın’ı ziyaret eden 149 bin Çinli turistin kentte ortalama 1.2 gün konakladığını ifade eden Fahrettin Çiçek, “TÜRSAB olarak öncelikli amacımız kente gelen Çinliler’in Aydın’da en az 2 gün kalmasını sağlamak. Çünkü turistin şehre para kazandırmasını istiyorsanız konaklama gecesini artırmak zorundasınız. Aksi taktirde tek başına ziyaretçi sayısının yükselmesi bir anlam taşımaz” diye konuştu.

“İYİ ANALİZ ŞART”
Çinli turistleri Aydın’a çekebilmek için çeşitli projelerinin de olduğunu sözlerine ekleyen TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Fahrettin Çiçek sözlerini şöyle tamamladı: “Öncelikle turistlerin beklentilerini çok iyi analiz ederek doğru tanıtım stratejilerini uygulamamız gerekiyor. Çinliler, kültür turizminden sonra adrenalin sporlarını yapabilecekleri yerleri tercih ediyorlar. Yine sadece alış-veriş yapmak amacıyla seyahate çıkan Çinli turistler de var. Aydın’da böyle merkezlerin oluşturulması halinde Uzak Doğu’dan daha çok turist çekeceğimizi düşünüyoruz.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-