Aydın’ın leylekleri halkalandı

Aydın’ın Aşağı Büyük Menderes Havzası’ndaki yuvalarda bulunan leylek yavruları halkalandı. İki gün süren halkalama işlemine Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) gönüllüleri ile uzman görevliler katıldı.

14 Haziran 2019 - 16:08 0
reklam

Oğuzhan Boysan / Manşet Aydın-KUŞADASI- Göçmen kuşların üremek için tercih ettiği yerleşim alanlarının başında gelen Aydın’da, leylek yavruları uzman görevliler tarafından halkalandı. Görevliler, Söke, Yenipazar ve Nazilli’de bulunan leylek yuvalarını dolaşarak yavruların sağ bacaklarına 4 harften oluşan mavi-beyaz renkteki plastik halkaları taktı. Kuşların göç yolları, takvimi ve stratejileri ile kışlama ve üreme alanlarının aydınlatılması konusundaki en etkin yöntemlerden biri olan halkalama işlemi 2 gün sürdü.

“DUYARLI OLALIM”
Halkalama işlemi sırasında yavru leyleklerin ağırlıkları, gaga boyları ve kanat uzunlukları da ölçüldü. Akrabalık ilişkilerini anlamak ve bilimsel çalışmalarda kullanmak için yavrulardan tüy örnekleri alındı. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü bazı yuvalarda ölü yavrular tespit ettiklerini belirterek, “İnsanların çevreye attığı naylon poşet ve plastik su şişesi benzeri atıklar leyleklerin yaşamlarını tehlikeye sokuyor. Herkesten bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-