Aydınlıları heyecanlandıran kehanet!

Amerikan Tarım Bakanlığının yaptığı bir araştırmada dünyanın 2025 yılında büyük bir kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı belirtildi. Aynı araştırmada, zeytin ağaçlarının çok olduğu bölgelerin kıtlıktan etkilenmeyeceğine vurgu yapıldı.

reklam
15 Ekim 2016 0
reklam

Haber Merkezi/Aydın Haber Ajansı-Amerikan Tarım Bakanlığının yaptığı bir araştırma, gözleri bir anda zeytin ağaçlarının yoğun olduğu Türkiye’ye çevirdi. Tarım çevrelerince ‘büyük kehanet’ olarak değerlendirilen araştırmanın sonucuna göre dünya, 2025 yılında ciddi kıtlık tehlikesi yaşayacak. Ancak aynı araştırmada öne çıkan önemli bir ayrıntı ise dikkatlerden kaçmadı.

1234

Amerikan bilim insanlarına göre, dünyayı bekleyen kıtlık tehlikesinden etkilenmeyecek ülkelerin başında Türkiye geliyor. Bunun nedeni de başta Ege, Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan zeytin ağaçları.

Bu konuyla ilgili bir açıklama yapan ünlü diyetisyen ve beslenme uzmanı Prof Dr. Canan Karatay, katıldığı bir sempozyumda “Amerika 2025 yılını kıtlık yılı olarak hesap etmektedir. Tek ayakta duracak ağaç Zeytin ağacı olacaktır. Zeytin ağacı olan ülkeler kıtlık yaşamayacaktır” ifadeleriyle yüreklere su serpti.

Söz konusu araştırmaya göre, zeytin ağaçlarının bol miktarda bulunduğu Aydın’da yaşayanlar şanslı grupta yer alıyor. Ancak gereken hassasiyetin gösterilmemesi halinde zeytin ağaçlarının büyük tehlike altında olacağına dikkat çeken Canan Karatay, önemli uyarılarda bulunarak şunları söyledi;

123

“Zeytin ağacı çok olan ülkeler kıtlık yaşamayacaktır. Zeytin ağacı yok edilmemeli, canınız gibi korumalısınız. Yiyeceklerinizi Zeytinyağlı yemeye devam edin, ama ekmekten, börekten vazgeçin. Zeytinyağı yiyin, zayıflayın. Zeytinyağı ana sütünün aynısıdır. Ana sütünde hayvansal kolesterol vardır ama zeytinyağında bitkisel kolesterol vardır.”

Öte yandan Ülkemizde zeytin ve zeytinyağı üretimi daha çok Ege ve Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yapılıyor. Bu bölgelerde özellikle Bursa, Balıkesir, Aydın, İzmir, Muğla, Manisa, Çanakkale, Gaziantep ve Mardin’de yoğun zeytin ağacı popülasyonu bulunuyor.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam