Azeri iş adamı Aydın’da para basıyor!

Azerbaycanlı iş adamı Arifoğlu, Aydın Germencik ’de 15 milyon liralık sermayeyle kurduğu topraksız serada ayda 120 ton domates üretiyor.

11 Şubat 2017 - 15:21 1
reklam

Aydın’ın Germencik ilçesinde topraksız sera kurarak domates yetiştiren ve 50 kişiye istihdam sağlayan Azerbaycanlı yatırımcı Erdem Yunus Arifoğlu, Türkiye ekonomisinden cesaretlenerek yatırımlarını devam ettirmeyi hedefliyor. Arifoğlu, hükümetin sağladığı kolaylıklarla Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldı.

Antalya’da topraksız sera kurmak için arazi sıkıntısı yaşayan Arifoğlu, gözünü iklimi ve jeotermal kaynakları olan Germencik’in arazilerine dikti. Erdem Yunus Arifoğlu, Turanlar Mahallesi çevrelerinde 44 bin metrekare arazide 15 milyon liralık sermaye ile topraksız sera kurarak çoğunluğu kadın 50 kişi istihdam sağlayan Arifoğlu, Ekim 2016’da üretim başladı. Sadece ayda 120 ton üretilen domates, hem Türkiye’de ki farklı şehirlere hem de yurtdışında ki ülkelere ihracata başladı.

Arifoğlu, şöyle konuştu:

“Ayda 120 ton domates üretiyoruz. Hâlihazırda Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz. Azerbaycan’a da ihracat yaptık. Ancak Türkiye’nin iç piyasasının talebi çok daha fazla. Taleplere cevap veremiyoruz desem yerinde olur. Üretimimizin yüzde 40’ını ihraç ediyoruz. Kalan kısmını iç piyasaya veriyoruz. Hükümetin ekonomi alanında iyi politikalar takip ettiğini gördükçe bu yatırımımı ve bundan sonraki yatırımlarımı Türkiye’ye yapma kararı verdim. Hala evimiz, barkımız Azerbaycan’da olmasına rağmen ben iki yıldır Türkiye’deyim. Diğer aile bireylerimiz de dönecekler. Malımızı, mülkümüzü, inşaatlarımızı satıp paraya çevirince onları da hükümetimizin aldığı müspet karar doğrultusunda kapasitemize dâhil edeceğiz. Jeotermalden istediğimiz suyu alamadığımız için 44 bin metrekare alanda üretim yapıyoruz. Buradan faydalandığımız takdirde 600 dönümlük yeni yatırım yapma hedefindeyiz.” dedi.

(milliyet)
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

ali

azeri değil Azerbaycan Türkü

reklam

reklam

reklam