Baharat ihracatının % 75’i Ege’den

Dünya genelinde tuzdan kaçış, baharatlara talebi arttırdı. 2018’in ilk çeyreğinde ihracatını yüzde 6 arttıran Türkiye’nin bu başarısında en büyük katkı, yüzde 75 pay ile Egeli ihracatçılardan geldi.

30 Mayıs 2018 - 12:02 0
reklam

Kudret Can / Manşet Aydın- EFELER-  Egeli ihracatçılar baharat ihracatında başarı çıtasını yükseltmeye devam ediyor. Dünya genelinde tuzdan kaçışın baharat tüketimi arttırdığını ifade eden yetkililer bu yılın ilk çeyreğinde ihracatta yüzde 6’lık artış yaşandığını kaydetti. 2017’de 150 ülkeye 160 milyon dolarlık baharat ihracatı yapan sektör siyasi gerilimlerden etkilenmeden ihracatını sürmek istiyor.

KEKİK ZİRVEDE
Baharat ihracatında kekik 57 milyon 339 bin dolarlık tutarla ilk sırada yer alırken, defne yaprağı ihracatı 36 milyon 103 bin dolarla kekik ihracatının ardından ikinci oldu. Türkiye, 15 milyon 658 bin dolarlık kimyon ihraç ederken, adaçayı ihracatı 6 milyon 729 bin dolar, biberiye ihracatı 4 milyon 193 bin dolar, anason ihracatı ise; 3 milyon 997 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

AB’DE SIKINTI STANDARTLAR
İhracat rakamlarını değerlendiren Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Avrupa Birliği ile Türkiye’nin gıda standartlarındaki farklılıklara değinerek ihraç edildikten sonra çeşitli nedenlerle geri gelen ürünlerin ülkeye girişinde yaşanan zorlukların çözülmesini istedi.
Tarakçıoğlu, “Türk baharat ihracatçıları olarak siyasi ve ekonomik konjonktürden bağımsız olarak tedarik konusunda son derece dinamik ve kararlı olduğumuzu, bu şekilde yolumuza devam etmek istiyoruz” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort