Bakan Ala Kötü Haberi verdi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, kötü haberi verdi. Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 44’e yükseldi.

reklam
30 Haziran 2016 0
reklam
reklam

123

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısıyla ilgili Meclis’e bilgi verdi. Ala,”Saldırı ile ilgili şu ana kadar 9’u Türk, 4’ü yabancı toplam 13 kişi gözaltına alındı. Canlı bomba eylemini gerçekleştiren 3 kişiden birisinin kimliği ve uyruğu belirlendi. Şu anda hastanede yatan 94 kişi. Ölü sayısı 44, buna intihar bombacısı 3 kişi dahil değildir. 44 kişiden 19’u yabancıdır” dedi.

Bakan Ala, “Saldırı ile ilgili şu anda 9’u Türk 13 kişi gözaltında, üç canlı bombadan bir tanesinin kimliği ve uyruğu belli oldu” dedi.

Teröristlerden birinin Özbek vatandaşı, birinin Dağıstan uyruklu Rus vatandaşı, birinin de Kırgız vatandaşı olduğu belirlendi.

 

“BULGULAR IŞİD’İ GÖSTERİYOR”

Ala yaşanan saldırının ayrıntılarını da şu sözlerle anlattı: Bir taksiyle gelmişler. Bir terörist, dış hatlara gitmek isterken polis tarafından durdurulmuş. Polis yaralanmış ardından otoparka inerek kendisini patlatmıştır. Diğerleri de ters istikametlere koşmuşlar ve birisi polis tarafından vurulmuş kendisini patlatmış, diğeri de kendisini patlatmıştır. Patlayıcılar RDX, TNT karışımı, fabrikasyon tipi patlayıcılar. Bu işin uzmanı olanlar bu bilgilerin çok önemli olduğunu bilirler. Konu çok kapsamlı olarak soruşturulmaktadır. Şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiler ve bulgular IŞİD terör örgütünün gerçekleştirdiği yönünde tahminleri güçlendirmektedir. Sonuçlar berrak bir hale gelince açıklanacaktır. Dünyada her ülke organize terör saldırılarıyla yüz yüze gelmektedir. Türkiye hem PKK, hem DHKP-C, hem de İŞİD’le kararlılıkla mücadele etmektedir. Dünyada da bu küresel teröre karşı en fazla mücadele eden ve yansımaları ortaya çıkaran bir ülkedir Türkiye.

1

“TÜRKİYE’NİN SURİYE OLMADIĞINI GÖRDÜLER”

50 Bin 177 Kişiye yasak konulduğunu ifade eden Bakan Ala, “145 ülkeden 50 bin 177 kişiye Türkiye’ye giriş yasağı koyduk. Sırf Suriye ve Irak’taki terör faaliyetleriyle ilgili sorun olmasın diye. 98 ülkeden 3 bin 603 kişi sınır dışı edilmiştir. 5 bin 310 kişi gözaltına alınmış, bin 604’ü tutuklanmış. PKK’yla da top yekun olarak bir mücadele yürütüyoruz. Suriye’de kanton ilan ettikten sonra, Türkiye’nin içerisine bunu taşıyabilir miyiz diye çalıştılar. Türkiye’de o faaliyetlere başladılar. 12 yerleşim biriminde bu tür faaliyetlerde bulundular. Türkiye’nin Suriye olmadığını gördüler, onların hepsi o mahallelerden temizlendi. 8.8 ton esrar, 43,9 milyon kök kenevir söküldü. Bunun piyasa değeri 2,7 milyar lira. Yıllardır ekiliyor. Bunların kökü de kazınıyor. 18 ton patlayıcı ele geçirildi. Uyuşturucu ile teröristin nasıl iç içe geçtiğini ortaya koymaktadır.

 

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam