Bakan Yıldırım Müjdeleri Verdi

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti gurup toplantısında konuştu. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldırım, birbiri ardına müjdeleri de sıraladı. Köy muhtarları ve muhtarlara nikah kıyma yetkisi verileceğini belirten Yıldırım, esnaflara da borç faizlerinin silineceğini müjdeledi.

reklam
28 Haziran 2016 0
reklam
reklam

Başbakan Binali Yıldırım, binlerce ensafın borcunun silineceğini söyledi. Yıldırım AK Parti grup toplantısında konuştu. Konuşmasına gündemdeki sıcak gelişme İsrail ile imzalanan mutabakatla başlayan Binali Yıldırım, şunları söyledi: “İsrail ile Mavi Marmara sonrası kesilen diplomatik ilişkiler varılan mutabakatla normalleşme sürecine girmiş bulunuyor. Bu mutabakat kolay olmadı. 3 şartımız vardı. Özür, tazminat ve Gazze’ye erişimin kolaylaştırılması. 2013’te İsrail resmen özür diledi. Mutabakatın iki şartı da dün varılan görüşmelerle tamamlanmış oldu. Bugün imzalar atıldı. Öncelikle Mavi Marmara şehitleri için tazminat talebi karşılanmış oldu. Uzun ve yorucu görüşmeler sonucu varılan mutabakatla Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak, Gazze’deki çile sona erecek.”

KÖY MUHTARLARI NİKAH KIYACAK

Başbakan Binali Yıldırım, ölüm ve evlenme için nüfus müdürlüklerine gidilmeyeceğini, muhtarların nikah kıyacağını, pasaportun ehliyetin nüfus idaresinden verileceğini söyledi. Medeni hayatı düzenleyen yasalarda yapılacak değişikliklerle Türkiye’de ilklerin yaşanmaya başlayacağını belirten Yıldırım,” Medeni kanundaki değişikliklerle bundan sonra evlenme ölüm için nüfus müdürlüklerine gidilmeyecek. Mahkeme kararı olmadan ad, soyad değiştirilebilecek. Pasaport ve ehliyet işleri nüfus idarelerinden yapılacak. Adres değişikliklerini bildirme değişiyor. Köy muhtarlarına il ve ilçe müftülerine resmi nikah kıyma yetkisi verilecek.” Dedi.

1699868

ESNAFLARIN BORÇLARI SİLİNDİ

Bakan Yıldırım, esnaf, sanatkarlara da şu müjdeleri verdi: “Esnaf ve sanatkarlarımızın borçlarının gecikmiş faizlerini tamamen siliyoruz. Geri kalan borçlarını da yeniden yapılandırıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın yapmış olduğu çalışma sonucu bu şekildeki 110 bin esnafımızın tamamını 400 milyon liralık yükten kurtarmış oluyoruz. Esnaflarımız borcun anaparasını ödeyecek ayrıca bu anapara da yeniden taksitlendirilecek.”

ÇİFTÇİLER PARASINI BAYRAMDAN ÖNCE ALACAK

Türkiye’nin önemli bir tarım ülkesi olduğuna dikkat çeken Başbakan Yıldırım, “Tarımsal gelişmede çiftçilerimiz için yeni açılımlar getiriyoruz. Türkiye’de tarımın stratejik bir sektör olduğunu paylaşmak istiyorum. Türkiye’nin geleceği tarımdadır. Tarım potansiyelimizi açığa çıkarmak ve Türkiye’nin kalkınmasında tarım ve hayvancılığın payını arttırmak ana hedeflerimizden birisi olacaktır. Ülke genelinde bugünlerde hububat hasatı devam ediyor. TMO, taahhütnameyle alımlarına başladı. 1.5 ay içerisinde 250 bin ton buğday alımını ofis gerçekleştirdi. Çiftçilerimiz ürünlerini TMO’ya satmak isterlerse ürün bedellerinin tamamını bayramdan önce peşin alabileceklerdir. Üreticilerimizin fiyatlardan memnun olması dolayısıyla TMO devreye girmiyor. Gerekirse girecektir.”

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam