“Balık ölümleri ilk değil”

Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü Metin Aydın, yaşanan toplu balık ölümlerinin ilk defa yaşanmadığını belirterek “Söke’de olan balık ölümlerinin farkı, çok daha büyük boyutlu olması, daha uzun sürmesi ve ulusal kamuoyuna taşınmasıdır” dedi.

27 Mayıs 2018 - 12:00 0
reklam

Merve DANIŞMAN/Manşet Aydın-EFELER- Germencik Çevre ve Doğa Derneği Sözcüsü Dr. Metin Aydın, Büyük Menderes havzasında yaşanan balık ölümleri hakkında açıklama yaptı.
Nehirde yaşanan balık ölümlerinin ilk olmadığını söyleyen Aydın, “Büyük Menderes nehrindeki kirlilik, kirliliğe bağlı zarar ve canlı ölümleri her geçen gün artarken Menderes nehrinin Ege Denizi’ne döküldüğü Söke bölümünde Mayıs ayının 3’cü haftasında toplu balık ölümleri görüldü. Burada Menderes nehrinin 6-7 km’lik bölümünde, kanallarda ve azmaklarda 3-4 gün devam eden süreç içinde milyonlarca balık ve diğer canlılar, toplu şekilde öldü. Nehirdeki canlılığın adeta kökü kazındı, nehir ölüm akar haline geldi. Balık ölülerini yiyen martılar ölmeye başladı ve Menderes havzası boylu boyunca leş kokar hale geldi. Menderes nehrinde toplu balık ölümlerine sebep olan kirlilik, havzanın ekosistemine de ciddi zararlar vermiştir” dedi.

“NEHRİN ESKİ HALİNE GELMESİ YILLAR ALACAK”

Metin Aydın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bilim adamlarının yaptığı ilk açıklamalara göre Menderes nehrinde ekosistemin eski haline gelmesi yıllar alacaktır. Aydın Valiliği, Aydın Çevre Müdürlüğü, Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü her zaman yaptıkları gibi gerekli araştırmaları yapacaklarını, suçlular hakkında cezai müeyyide uygulayacaklarını belirttiler.
Büyük Menderes havzasında olan toplu balık ölümleri ilk değildir. Her yıl ve her gün Menderes nehrinin değişik bölümlerinde balık ölümleri ve zehirlenmeler olmaktadır. Söke’de olan balık ölümlerinin farkı çok daha büyük boyutlu olması, daha uzun sürmesi ve ulusal kamuoyuna taşınmasıdır.”

“AYDIN LEŞ KOKAR HALE GELDİ”

Kamuoyunu göreve davet eden Dr. Aydın, “TBMM ve Bakanlıklar, Büyük Menderes Havzası valilik ve ilgili müdürlükler, belediyeler, halklar, seçilmişler ile bir araya gelip havzayı kirleten tüm unsurlara karşı ortak tepki ve duyarlılık göstermek, soruna acilen çözüm bulmak zorunda. Büyük Menderes havzasındaki kirlilik ve toplu ölümler cezai işlemlerle sona erdirilecek boyutu çoktan geçmiştir. Aydın, uzun süredir jeotermallerin çıkardığı zehirli gazlara bağlı olarak çürük yumurta kokuyordu. Şimdi ise yıllardır yapılmayan çalışmalar ve alınmayan önlemler nedeni ile toplu canlı ölümlerine bağlı olarak leş kokar hale geldi” diye konuştu.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort