Bir balıktan daha fazlası!

Nazilli Balık halinde esnaflık yapan 45 yaşındaki Hüdaverdi Çetinkaya, Nazilli’de farklı bir balık keyfi sunuyor. Yıllardır balık-ekmek sattığını söyleyen Hüdaverdi Çetinkaya aynı zamanda her türlü deniz ürününü pişirme hizmeti de veriyor.

reklam
07 Ekim 2016 0
reklam

dsc_7759
Eşref ÖZBAĞCI / Aydın Haber Ajansı-NAZİLLİ-
Nazilli balık halinde yıllardır ‘balık-ekmek’ ve ‘pişirme’ hizmeti veren Çetinkaya vatandaşların zahmetsiz balık keyfi yaşamasına olanak sağlıyor.  Mesleğin babadan kalma olduğunu kaydeden Çetinkaya, bu işe hobi olarak başladıklarını talebin büyük olduğunu fark edince meslek haline getirdiklerinden bahsetti.

Hüdaverdi Çetinkaya “Burada balık-ekmek işi yapıyoruz. Yarım ekmek arası balığı 5 TL’den satıyoruz. Büyükşehirlerde yapılan hiçbir farkı yok. Üstelik biz daha tazesini daha ucuza yapıyoruz.” diyerek sadece balık-ekmek hizmeti vermediklerini, kalamar, karides gibi deniz ürünlerini de usulüne uygun bir şekilde pişirdiklerini belirtti.

Çetinkaya “Kalamar ve karides gibi deniz ürünlerini pişiriyoruz. Balık pazarına gelen birçok vatandaş balığını aldıktan sonra bize gelip pişirtiyor. Bildiğiniz üzere balık pişirme işi zor ve meşakkatli bir iş. Biz burada bu işi profesyonelce yapıyoruz. Balığı nar gibi pişirip vatandaşa veriyoruz. Fiyatlarımız balığın cinsine göre değişiyor. Örneğin küçük balıkları 6 liradan, büyük balıkları ise 10 liradan pişiyoruz. Bazen de daha büyük balıkları tek parça halinde istiyorlar. Onları da özel olarak pişirip fiyatını pazarlık usulü yapıyoruz”  dedi. Çetinkaya haftanın 7 günü balık halinde hizmet verdiklerini belirterek “Burası haftanın yedi günü açık. Sabah saat 09.00 gibi iş yerimizi açıyoruz akşam saat 21.00’a kadar vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı. Çetinkaya “balık sağlıktır” şeklinde konuştu.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam