Bir türlü evlenemedi

Genellikle ”Erkek Mesleği” olarak adlandırılan işlerde çalışan kadınlar, becerileri ile bu meslekleri yapmaya uzak olanlara örnek oluyor. Ancak zor işleri yapsalar da kendilerini kabul ettiremeyenlerde var. Eskiden erkeklere kız verilmezken, bugün Melek İlhan otobüs kullandığı için evlenemiyor.

reklam
29 Mayıs 2016 0
reklam
reklam

Kadınların çoğu meslekte erkeklerin yerini almasıyla birlikte roller de değişmeye başladı. Eskişehir’de hatlı otobüslerde 15 senedir şoförlük yapan Melek İlhan, şimdilerde Tepebaşı Belediyesi tarafından başlatılan örnek bir projede direksiyon başına geçti. Pazar kurulmayan mahallelere yüzde 100 elektrikli otobüsü ile giden İlhan; alışveriş yapmak isteyen vatandaşları pazara, alışverişlerini tamamlayanları ise evlerine bırakıyor. Kırmızı ışıklarda duran, kurallara sonuna kadar uyan bayan şoför, makyajını da düzeltmeyi ihmal etmiyor.

74946_aw184136-09

“AMCA DİYENLER OLDU”

Şoförlüğe ilk başladığı yıllarda birçok olumsuz tepki aldığını vurgulayan Melek İlhan, aradan geçen 15 yılın ardından insanların kendisine artık olumsuz bakmadığını söyledi. İlhan, ” Yaklaşık 15 yıldır şoförlük yaptığım için insanlar beni tanıdı artık. İlk başlarda özellikle erkek şoförler ‘Bayan yapamaz, kullanamaz, 3 ayda kaçar’ derdi. Fakat ilk kışı geçirdikten sonra anladılar ki, bayanlar her işi başarır. Bana hatlı otobüslerde çalışırken ‘amca’ diyenler oluyordu. Çünkü hep amcaya ve abiye alışılmış. İlk başlarda çok yadırgadılar. Bayanlardan da tepki aldım ” şeklinde konuştu.

” BANA  KİMSE OĞLUNU VERMEDİ”

Eskişehir’in ilk bayan otobüs şoförü, neden evlenemediğini de anlattı. Şoför olduğu için kimsenin oğlunu vermeye yanaşmadığını açıklayan İlhan, şu ifadelere yer verdi; “Bekarım, hiç evlenmedim. Otobüs kullandığım için kimse bana oğlunu vermedi. Eskiden şoförlere bayan vermiyorlarmış, bana da şimdi kimse oğlunu vermedi. Yine de çok memnunum. Nasipse olur, olmazsa önemli değil.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam