Bozdoğan’da jeotermal tepkisi

Tarım arazilerinin yakınına kurulması planlanan jeotermal enerji santrali, Bozdoğanlı köylüleri ayaklandırdı. Vatandaşlar, jeotermal tesisin arazilerine zarar vereceğini savunarak eylem yaptı.

23 Mayıs 2018 - 19:17 0
reklam

Naci Eriş/Manşet Aydın-Bozdoğan Bozdoğan’da yaklaşık 1 yıldır planlaması devam eden ve Ekim 2017’de 6 mahalle muhtarının İdare Mahkemesi’ne taşıdığı jeotermal projesi, köylülerin tepkisiyle karşılaştı.
Seki, Koyuncular, Olukbaşı, Kızılcaköy, Amasya ve Akseki mahallelerinin muhtarları tarafından açılan dava kapsamında mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti, Koyuncular Mahallesi’ne gitti. JES’e tepki gösteren köylüler de Koyuncular’da toplandı.
Çoğunluğunu kadınlardan oluşan mahalleliler, Çamaltı mevkisinde jeotermal santrale giden yolu trafiğe kapattı.
“Köyümüzde jeotermal istemiyoruz” sloganları atan gruba karşı, bölgeye sevk edilen jandarma ekipleri güvenlik önlemi aldı.
Eylem yapan vatandaşlardan 59 yaşındaki Emine Bal, yapılması planlanan jeotermal enerji santralinin tarım ürünleri için zararlı olacağını savundu. Bal, “Biz zeytinlerimizi bebek büyütür gibi büyütüyoruz. Burada santral istemiyoruz. Bizim çocuklarımız, torunlarımız var. Zeytinlerimizi kurutmaya kimsenin gücü yetmez” dedi.
Koyuncular Mahalle Muhtarı Kemal Mutaf, halkın tamamen jeotermale karşı çıktığını ifade etti. Mutaf, “Vatandaşımız istediği için bu davayı açtık. Bölgedeki mahallelerin muhtarları olarak ortak dava açtık. Mahkemenin atadığı bilirkişi heyeti inceleme yapacak. Tarım arazilerimizde jeotermal tesis kurulmasını istemiyoruz. Sonuna kadar adalete güveniyoruz” ifadelerini kullandı.
Eylemci vatandaşlardan Zeynep Çankaya (47) kimsenin kendilerini bilgilendirmediğini söyledi. Çankaya, “Biz zeytin yetiştirmezsek kimse bunu yiyemez. Çiftçi nedir? Çiftçi milletin efendisidir. Ben yetiştirmezsem, aç kalırsam herkes aç kalır. Ben yetiştirmezsem herkesin sofrası boş kalır, jeotermal santrali bu yüzden istemiyoruz” dedi.
Vatandaşlar daha sonra eylemine son vererek olay yerinden ayrıldı.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort