Bozdoğan’da kaybolan meslek

Aydın’da bir dönemin en çok zeytinyağlı sabununu üreten Bozdoğanlı Mehmet Kasaba, son dönemde birçok vatandaşın kimyasal ve sıvı sabunları tercih etmesinden yakınarak mesleğin bitme noktasına geldiğini söyledi.

reklam
01 Temmuz 2016 0
reklam

haberici (2)

Eşref Özbağcı/Aydın Haber Ajansı-Bozdoğan-Bozdoğan’da sabuncu babanın 7 çocuğundan biri 67 yaşındaki Mehmet Kasaba.
8 yaşında öğrenmeye başladığı sabunculuk mesleğine ömrünün 59 yılını verdi.
45 yıldır ilçe pazarlarında tezgâhını açan Kasaba, renkli ve gösterişli ambalajlardaki kokulu sabunların rağbet gördüğü günümüzde, gösterişsiz ama tamamen doğal zeytinyağı sabunu satmaya çalışıyor.

Yüzyıllardır kullanılan fakat artık pek tercih edilmeyen zeytinyağı sabununun hikâyesini, ömrünü sabunculuğa adayan Mehmet amcamızdan dinleyelim.

haberici (1)

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
– Ben Süleyman oğlu Mehmet Kasaba. 1949 doğumluyum. 7 kardeşiz ve hepimiz de sabunculuk yaptık. Artık hem kardeşlerim arasında hem de Bozdoğan’da bu mesleği yapan tek kişiyim. 8 yaşında öğrenmeye başladığım sabunculuk mesleğinde 16 yaşında kalfa oldum. Askerdeyken bu mesleği çok düşündüm. Döndüğümde mesleğimi ilerletmek ve Bozdoğan’a sabun fabrikası açmak istiyordum. Askerden döndüğümde 3 ay Almanya’da kaldım. Sonra geri dönüp sabun yapmaya karar verdim. 45 yılım pazarlarda geçti. Artık bu işi yıllardan beri benden devamlı sabun alan ve bu sabunun kıymetini bilen nadir müşterilerim için yapıyorum.

haberici (3)

Zeytinyağı sabunu nasıl yapıyorsunuz?
-Öncelikle şunu altını çizerek belirtmek istiyorum. Zeytinyağı sabunu hile kabul etmez, bu meslekte hile olmaz. Ben sabunu evimde 120 kiloluk sabun kazanının

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam