Bozkurt: Aflar suç oranını arttırıyor

MHP’nin seçim vaatleri arasında yer alan ve “kader mahkumları”nın affını öngören kanun teklifini değerlendiren Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, hukukta böyle bir tanım olmadığı ve afların da suç oranını arttırdığı gerekçesiyle karşı olduğunu söyledi

31 Ağustos 2018 - 16:52 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız / Manşet Aydın- EFELER- MHP’nin seçim vaatleri arasında yer alarak “kader mahkumları”nın affını öngören yasa taslağı hakkında konuşan Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt, affa karşı olduğunu açıkladı.
Türkiye’de bugüne kadar çıkan aflar nedeniyle ‘Hiç olmazsa 10 yılda bir af çıkar’, şeklinde gelenekselleşmiş bir algı oluştuğunu belirten Bozkurt, “Bu da suç oranlarını artırıyor. Ayrıca suçluların mağdur ettiği insanlar hiç hesap ediliyor mu?” dedi.

“AF TARTIŞMASINA GİRMEK YANLIŞ”
Af tartışmasına girmeyi büyük bir yanlış olarak nitelendiren Bozkurt, “Rahşan Affı diye bilinen af çıkarken hesap etmedikleri şeyler oldu. Kendileri yasa değişikliğiyle kapsamı genişletti. Anayasa Mahkemesi 2002’de iptal kararı verince daha da genişledi. Rahşan Ecevit, kendi çıkardığı yasayı şu şekilde eleştirmişti: ‘Ben affı garibanlar için istedim, katiller yararlandı’” diyerek yeniden yaşanabilecek tehlikeye dikkat çekti.

“LİTERATÜRDE ‘KADER MAHKUMU’ TANIMI YOK
Kader mahkumu şeklinde ifadeye de karşı olduğunu dile getiren Bozkurt sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Mahkumlar arasında böyle bir ayrım yok. Ceza hukukunda ve dünya literatüründe böyle bir mahkum türü yok. İnsan psikolojisidir, mahkum olsa bile insanlar kendini kader mahkumu olarak addeder. Neye göre? Kim bu kader mahkumları? Bunun hesabını kitabını yapmak lazım.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam