Bu mantarlara dikkat!

Yalancı kuzu göbeği mantarının zehirlenmelere sebep olduğunu belirten EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini ifade etti

30 Kasım 2018 - 10:36 0
reklam
reklam

Ekosistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, zehirli mantarlara karşı vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Doğada beş bin çeşit mantar bulunduğunu, bunlardan hepsinin yenmeyeceğini dile getiren Sürücü, “Sonbaharda bilinçsiz toplamalardan meydana gelen zehirlenmeler, ölümle bile sonuçlanabilir. Halk arasında mantar konusunda bilinen pek çok yanlış bilgi var. Bilimle bağdaşmayan bu bilgiler sonucunda, zehirlemez sanılan mantarları yiyenlerin sonu ne yazık ki üzücü olmaktadır. Mantarların birçoğu birbirine çok benzediğinden doğada her çıkanı toplanmamalıdır” dedi.

SEMT PAZARLARINA DİKKAT
Uzmanlaşan mantar toplayıcılarının bile çoğu zaman zehirli mantarları tanıyamadıklarını ifade eden Sürücü, “Örneğin; önemli mantar türlerinden olan kuzugöbeği mantarı hem yenilebilen hem de ekonomik değeri yüksek olan bir türdür. Genellikle ormanlarda küçük guruplar halinde ya da tek olarak bulunurlar. Ancak zehirli bir tür olan yalancı kuzu göbeğiyle çoğunlukla karıştırılır ve yalancı türü yiyen kişilerde zehirlenme vakaları görülür. Tam olarak mantar bilgisi olmayan kişiler mantar toplamamalı, pazarlarda satılan mantarlara dikkat edilmeli, bilinçsizce yapılacak bir hatanın hayatınıza mal olacağı bilinmelidir” dedi. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam