Buğday bu yıl üreticiyi güldürmedi

Buğday bu yıl Aydınlı üreticilerin yüzünü güldürmedi. İklim şartları sebebiyle rekolteyi düşük beklediklerini belirten Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Bu yıl yüzde 50’lik bir verim kaybı var” dedi.

27 Mayıs 2018 - 15:38 0
reklam

Merve DANIŞMAN/Manşet Aydın-EFELER- Aydın’da buğday hasat dönemi başladı ancak, buğdaylar üreticinin yüzünü güldürmedi. Bu yıl hava şartları sebebiyle buğdayda verim ve kalite kaybı yaşandığı belirtildi.
Türkiye genelinde de buğdayda verim kaybı yaşanabileceğini söyleyen Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “Bu yıl, geçen yıla göre verim ve kalite kaybı var. Geçen yıl Aydın’da dekar ortalaması 700 civarındaydı. Bu sene üreticilerden aldığımız bilgilere göre, dekar ortalaması 300-400 kilo civarında. Verim düşük. Fiyatlar da gerçek anlamda üreticinin girdi maliyetlerinin üzerine koyarak yansımadı. Bu nedenle çiftçi şu anda buğday fiyatlarından memnun değil” dedi.
AYDIN’DA ALTERNATİF ÜRÜNLER HÂKİM
Aydın’da buğday ekim alanının çok az olduğunu söyleyen Kendirlioğlu, “Ekim alanların yüzde 1-2’si buğdayda kullanılıyor. Buğday Türkiye genelinde ekim yapılan bir ürün. Aydın şartlarında buğdayın az ekilmesinin en büyük sebebi, alternatif ürünlerin olması. Pamuk, mısır, sebze gibi alternatif ürünler var. Ayrıca buğdayın geliri çiftçimizi memnun etme düzeyinde değil” diye konuştu.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort