Buharkent OSB küllerinden doğdu

Buharkent’e 5 bin kişilik istihdam sağlayacak Organize Sanayi Bölgesi için elini taşın altına koyan Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, atıl durumda kalan organize sanayi bölgesini devralarak 4 yılda faaliyete geçirdi

17 Ağustos 2018 - 11:07 0
reklam

Bakanlık tarafından tasfiyesi düşünülen Buharkent Organize Sanayi Bölgesi’ni (OSB) 4 yıl içinde yaptığı çalışmalarla adeta küllerinden doğurarak faaliyete geçiren Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, bölge tam faaliyete geçtiğinde 5 bin kişiye iş imkanı sunacağını söyledi.

Buharkent OSB’nin temellerinin 2000 yılında atıldığını ve 180 bin metrekarelik arazinin 2009 yılında atıl vaziyette kaderine terk edildiğini anlatan Belediye Başkanı Erol, yerel seçimlerin ardında öncelikli proje haline getirdikleri bölgeyi faaliyete geçirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Buharkent OSB’nin tam olarak faaliyete geçtiğinde 5 bin doğrudan istihdam sağlayarak sadece bölge kalkınmasına değil Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında da önemli katkı sunacağını belirten Erol, “Yerel seçimlerinin hemen ardından çalışmalara başladık ve Bakanlık tarafından tasfiyesi düşünülen OSB’nin Müteşebbis heyetinin içine girerek yaptığımız tanıtımlarla bölgeyi cazibe merkezi haline getirdik.” dedi.
KARMA OSB
OSB’de bulunan 5 parsel dışında hepsinin ön tahsis işlemlerinin yapıldığını ve 23 yatırımcının bulunduğunu duyuran Başkan Erol, şunları kaydetti:
“ En büyük yatırımcımız Denizli ilinde faaliyet gösteren yıllık yaklaşık 200 milyon dolar ile Türkiye ihracat rakamlarında ilk 100’de olan Seval Kablo’dur. 23 adet yatırımcımız yaklaşık 635 bin metrekarelik sanayi parseli için ön tahsis talebinde bulunmuş ve Yönetim Kurulu Kararı ile söz konusu talepler kabul olmuştur. Bölgesinde, metal, ağaç, inşaat, gıda ve tarım ürünleri ve tekstil sektörlerinin temsilcileri yer alacaktır. Aydın ilinin 650 milyon dolar olan ihracat rakamlarını da dikkate aldığımızda, diğer yatırımcılar yanında tek başına yıllık 200 milyon dolar ihracat rakamı olan Seval Kablo’nun yatırımlarıyla Buharkent Organize Sanayi Bölgesi, Aydın ilinin üretim, ihracat ve istihdam rakamlarına önemli bir katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.” (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-