BÜYÜKŞEHİRDEN GELEN “BİLGİLENDİRME”

Tartışmayı alevlendirdi.

12 Nisan 2018 - 17:03 0
reklam
reklam

Zeynep İnak/Manşet Aydın-Kuşadası  Kuşadası’nda sahile sıfır bir konumda bulunan Tariş arazisine Aydın Büyükşehir Belediyesi’nce yapılacak proje ile ilgili tartışmalar devam ediyor.
Çevreciler, Tariş arazisi üzerinde yapılacak yeşil alan ağırlıklı bir projeyi savunurken, Aydın Büyükşehir Belediyesi dün yapmış olduğu açıklama ile Denizcilik Daire Başkanlığının Tariş arazisi üzerinde konumlandırılacağını bildirerek tepkilerin daha da artmasına neden oldu.
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.
“Kuşadası’nın gerçek sahipleri olan halkımızın geniş katılımıyla gerçekleştirilen halk oylamasında vatandaşlarımızdan gelen talepler bu arsada yeşil alan, yeraltı otoparkı, meydan ve kültür merkezi yapılması yönünde olmuştur. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyemiz halkımızın tercihlerini ve alanda yer alan koruma altındaki tescilli binaları da kapsayan bir Proje oluşturmuştur. Hazırlanan Projede söz konusu alanda park ve kent meydanı ile kültür merkezi ve Denizcilik Daire Başkanlığı olarak halkımıza hizmet verecek bir bina yer almaktadır. Ayrıca proje alanının altı yeraltı otoparkı olarak değerlendirilirken koruma altında olan binalar da kafe olacak şekilde restore edilecektir. Halkımızın istekleri doğrultusunda Büyükşehir Belediyemiz tarafından hazırlanan proje Kültür Varlıkları Koruma Kuruluna sunulmuş ve Kurul tarafından da uygun bulunarak onaylanmıştır. Tariş alanı projesi Kültür Bakanlığında devam etmekte olan prosedürün tamamlanmasının ardından Büyükşehir Belediyemiz tarafından hayata geçirilecektir”
BİLGİLENDİRME DEĞİL KABULLENME
Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Tariş Dayanışması adı ile hareket eden çevreci grup ise, bu açıklamanın aynı zamanda kabullenme anlamına geldiğine dikkat çekerek, “Tariş arazisine bina yapılacağını bizzat bu açıklama belgelemiş oluyor. Oysa, Kuşadası Halkı bu arazi üzerine kamu binası istemiyor. Denizcilik Daire Başkanlığı başka bir alanda planlansın, Tariş arazisi yeşil alan olarak düzenlensin” açıklaması yaparak, 28 Nisan’daki Çalıştay’a tüm Kuşadası Halkı’nın katılması yönünde çağrıda bulundu.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam