Büyükşehir’in elektrikli otobüsü hizmete başladı

Kent içi ulaşımda daha modern ve çevreci elektrikli otobüsler büyük beğeni topladı. Aydın Büyükşehir Belediyesi ‘nin Yüzde yüz elektrikli otobüsü 1 ay süre ile denemeye başladı.

reklam
25 Temmuz 2016 0
reklam

123

Hali hazırda kullanılan dizel motorlu araçlara göre hem çevreye CO2 salınımı yapmayan araç hem de üzerindeki elektrikli motorunu frenlemede destek olarak kullanarak bir jeneratör gibi çalışıp enerjiyi geri kazanarak elektrik bataryalarını tekrar sarj ediyor ve daha uzun menzillere çıkabiliyor. 2 saatlik sarj ile 200 kw elektrik sarj kapasitesine sahip araç klima ve ışıklandırmalar ile 200-300 km menzile ulaşabiliyor. Sefer sonu beklemelerde ara sarj yaparak menzil daha artabiliyor.

HAVA KİRLİLİĞİNİ ÖNLÜYOR, GÜRÜLTÜ YOK

Özellikle çevre temiz çevre anlayışı ile araçta kullanılan enerji güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ya da jeotermal enerjiden elde edilen enerji ile karbon ayak izinde tamamen 0 emisyona sahip olabiliyor. Kullanılan dizel motorlara göre araçta motor gürültüsü sarsıntısı olmadığı için hem konforlu bir yolculuk sağlıyor hem de hava kirliliğini önlüyor. Bu sayede aracın kullanım ömrü de dizel motorlara göre yüzde 50 daha fazladır.

1234

ENGELLİYE UYGUN, TOPLAM 80 KİŞİLİK

Araç alçak taban olup ayarlanabilir süspansiyon sistemi ile engelli binişine uygundur. Elektrik motorları direk olarak arka tekerleklere entegre olduğu için araçtan aynı anda iki engelli vatandaş yararlanabiliyor. 10.7 m uzunluğa sahip araçta toplam 80 kişiliktir. Teknik olarak kıyaslama yapıldığında akaryakıt bakım ve kullanım ömrü göz önünde bulundurulduğunda yıllık araç başına en az 40 bin euro tasarruf sağlanabilmektedir. Bu rakam yapılacak olan ara sarjlarla daha uzun menzillere çıkıyor.

AYDINLILAR MEMNUN

Çevre ve hava kirliliğini önleyen konforlu ve gürültüsüz yolculuk yapan Aydın halkı tarafından tam not alan elektrikli otobüsler büyük ilgi görüyor. Sarı civcivler ile birlikte elektrikli otobüslerde Aydın caddelerinde yol alıyor.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam