Buz gibi karpuz

Türkiye’nin en sıcak yerlerinden biri olan Aydın’ın Nazilli ilçesinde soğuk karpuz satarak müşterilerini memnun eden manavın satışları patladı. Hürriyet caddesinde faaliyet gösteren manav Aydın Doğanay, müşterilerine soğuk karpuz satarak yeni bir akım başlattı.

reklam
13 Temmuz 2016 0
reklam

1234

Mustafa ÇELİK – Eşref ÖZBAĞCI/ Aydın Haber Ajansı-NAZİLLİ-Aşırı sıcaklarda en çok tüketilen meyvelerin başında gelen karpuz Nazilli’de soğutulmuş olarak satılmaya başladı. Yaz sıcaklarının iyiden iyiye bastırmasıyla Nazilli’de manavlık yapan Aydın Doğanay, buz gibi karpuz satarak farklılık yarattı. Vatandaşların “Buz gibi karpuz olsa da yesek” sözünden yola çıktığını belirten Doğanay, “ Nazilli’de havaların sıcak olmasından dolayı böyle bir işe giriştik. Vatandaşlar karpuzları dolaba sığdıramıyor bizde hizmette sınır tanımayarak sattığımız karpuzları buzdolabına koyarak satmaya başladık. Soğuk karpuz uygulamasıyla ne kadar doğru bir karar aldığımız ortaya çıktı. Satışlarımız arttı.” dedi.

123

Nazilli’de soğuk karpuz satarak farklılık yaratan Doğanay, sıcak bölgelerde bu tür uygulamaların olması gerektiğini belirterek müşterilerin daha çok soğuk karpuz almayı tercih ettiklerini belirtti.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam