Çağımızın yeni hastalığı!

Aydın Haber Ajansı olarak çağımızın yeni hastalığı FOMO üzerine Nazilli’nin tanınmış psikiyatristlerinden UZM. Dr. Fahrettin Ülkeroğlu ile konuştuk.

reklam
06 Ekim 2016 0
reklam

123

Yağmur Aşık/ Aydın Haber Ajansı/ NAZİLLİ- Fomo’nun yaşam’ın süreci içinde oluşan gelişimlerini kaçırma korkusu olarak ifade edildiğini söyleyen Ülkeroğlu, ‘’insanın somut sosyal iletişim içinden koparıp, sosyal medya olarak adlandıralabileceğimiz soyut sosyalliğe mahkum eden bir hastalıktır’’ diye ekledi.

Sosyal medya ortamında oluşan yeni bir gelişmeyi kaçırma endişesi nedeniyle şahsın sürekli sosyal medyada kalmayı zorunlu hissettiğini belirten Ülkeroğlu,’’ Amerikan Psikiyatri Birliği’nin yaptığı bir araştırmaya göre; (11-55 yaş grubundaki 1200 kişi üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma) sosyal medya kullanıcılarının %40’ının sürekli gelişen bir durumu kaçıracağı kaygısıyla sürekli sosyal medya kullanımı ihtiyacı hissetmektedir diye belirtti’’.

Çağın hastalığı olarak değerlendirilen FOMO hastalığının giderek arttığını ifade eden Ülkeroğlu,  hastalık hakkında halkın bilinçlendirilmesi ve bazı önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çekti.


Günde en az bir saatten fazla sosyal medyada vakit geçirme isteği duyuyor, sürekli bir kişiyi- bir siteyi ya da bir grubu takip ediyor ve sürekli paylaşım yapma ihtiyacı hissediyorsanız siz de fomo hastalığına yakalanmış oluyorsunuz!

Peki FOMO’ dan korunma yolları neler?
Teknolojik cihazların kullanımının azaltılması
İnternette kalma süresinin kısaltılması
TV izlemenin azaltılması
Bilgisayar kullanımının en aza indirgenmesi
Sportif faaliyetlerin artırılması
Günlük yürüyüş, spor yapma, doğa yürüyüşleri, dağcılık faaliyetleri, arkadaşlarla bir araya gelme programlarının artırılması, aile bireyleri ile daha fazla vakit geçirme, akraba ziyaretlerinin artırılması, kitap okuma, balık tutma, satranç ve tavla faaliyetleri gibi aktivitelerin artırılmasının Fomo dan korunmaya yardımcı olacağını söyleyen Ülkeroğlu, uzmanlardan yardım alınması gerektiğine dikkat çekti.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam