Çakırbeyli’ye Adnan Menderes müzesi

Aydın Valiliği, 1960 darbesinin ardından idam edilen Adnan Menderes’in hatıralarını yaşatmak ve yeni nesle anlatmak için, doğup büyüdüğü Çakırbeyli Mahallesi’nde çok sevdiği çayın kıyısında müze yapacak.

27 Mayıs 2018 - 14:33 0
reklam

Aydın Valiliği, idam edilen Adnan Menderes’in anılarının nesilden nesile aktarılmasını sağlamak hedefiyle doğup büyüdüğü Çakırbeyli Mahallesi’nde yapılacak müze çalışmalarının başladığını ve en kısa sürede tamamlanacağını duyurdu.

“ÜZÜNTÜ VERİCİ”
Projesi süren müzede merhum başbakan Menderes’in, çocukluğundan ölümüne kadar hatıralarının yer alacağını belirten Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, adına bu zamana kadar müze yapılmamasının üzüntü verici olduğunu ifade etti. Köşger,

ÇİNE ÇAYININ KIYISINDA
Çine çayının olduğu bölgede, Menderes’in oturduğu evi örnek alarak projelendirilen müze hakkında şunları kaydetti:
“Merhum Menderes’in Yassıada duruşmalarında Çine çayının kenarında çay içmek istediğini dile getirdi biliniyor. Çine Çayı’nın kenarına söğüt ağaçlarını dikip Adnan Menderes’in heykelini de yaptıracağız. Bölgeye bir rekreasyon alanı da oluşturuyoruz. Yaşayan ve hikayesi olan bir müze olacak. Adnan Menderes’in çocukluğuna dair objeler, siyasi hayatı ve öncesi, Aydın’daki yaşantısı, eğitim hayatı ve o dönemde çiftlikteki hayatıyla ilgili materyaller olacak. Daha sonra siyasi hayatı başlıyor. 1946 seçimleri ile ilgili bulabildiğimiz materyaller, meşhur tahta seçim sandığı, o döneme ait fotoğraflar, Adnan Menderes’in kullandığı şahsi eşyalardan bulabildiklerimizi koyacağız.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort